Sexuální otrokyně si prošly peklem. Začít nový život pomohl tisícovce dívek jediný lékař | info.cz

Články odjinud

Sexuální otrokyně si prošly peklem. Začít nový život pomohl tisícovce dívek jediný lékař

Příběh jako je tento prožily stovky dívek a žen. Před terorem samozvaného Islámského státu prchly z Iráku do nejistoty, daleko a do neznámé země. Mnoha z nich pomohl dostat se z utrpení doktor Mirza, jehož jméno bylo známé po širokém okolí. Některé ze sexuálních otrokyň fanatiků po útěku neunesly zážitky posledních let a spáchaly sebevraždu. Ty, které se dočkaly šťastnějšího konce napříkladv Německu, děkovaly zachránci, kterého nikdy neviděly.

Jezídi, členové náboženské menšiny, se stali v roce 2014 obětí takzvaného Islámského státu. Jednalo se o vraždy v tak velkém rozsahu, že je OSN uznala jako genocidu. Zhruba 5 tisíc mužů džihádisté pozabíjeli barbarským způsobem, ženy a děti prodali na trhu s otroky, píše The Daily Beast.

Několik dní po vypuknutí násilí nařídil tehdejší americký prezident Barack Obama nálety proti Islámskému státu v Iráku. Přestože Spojené státy a jejich spojenci proti džihádistům bojují, doktor Mirza si uvědomil, že situaci Jezídů nebude možné rychle a efektivně vyřešit. A tak sám konal a zorganizoval obrovskou humanitární akci.

Mirza je také Jezíd. V roce 1994 utekl do Německa, aby unikl perzekuci ze strany režimu Saddáma Husajna. Vystudoval za hranicemi medicínu. Když došlo v Iráku k převratu, vrátil se domů a radil tehdejšímu prezidentovi. Rychle ale zjistil, že jeho očekávání ohledně nového lepšího směřování země se nenaplnila.

Když v roce 2007 extremisté zabili stovky Jezídů, založil neziskovou organizaci, která pomáhá iráckým obětem terorismu s útěkem do Německa za lékařskou péčí. Události z roku 2014 jej přesvědčily, že 600 tisíc Jezídů není v Iráku v bezpečí a potřebují azyl.

Doktor Mirza toto poselství šířil všemi prostředky. Dokonce i poté, co si zlomil nohu během nehody v helikoptéře při záchranné misi, se objevil v televizi na vozíku, kde opakoval své požadavky: více pomoci, více vojenské podpory, uznání genocidy Jezídů a především azyl v Evropě a USA pro ty, kteří hrůzy přežili.

V Německu se mu podařilo najít jednoho politika, který mu byl ochoten pomoci. Winfried Kretschmann, předseda vlády Bádensko-Württemberska, jezídskému lékaři naslouchal a ustanovil Michaela Blumeho z oddělení církví, náboženství a integrace vedením týmu, který má rozsáhlou humanitární akci zorganizovat.

Rozhodli se zaměřit kromě jiného na psychologickou pomoc, neboť ženy měly otřesné zážitky. Mnoho z nich spáchalo poté, co se jim podařilo uprchnou ze zajetí, sebevraždu. Blume a jeho kolegové měli strach, že ještě mnoho dalších žen skončí podobně. K dispozici měli jen 25 psychologů a traumatizovaných žen bylo příliš mnoho. Na pomoc vynaložil spolkový stát 95 milionů eur, tedy méně než jedno procento ročního rozpočtu. Ženám zaplatili cestu do Německa – měly nárok na dávky či na terapii a lékařskou péči. Měly privilegia jako možnost cestovat zpět do Iráku a možnost získat trvalý pobyt v Německu. Záměrem bylo, aby si ženy mohly zvolit, jaký život chtějí žít.

Humanitární pracovníci v tichosti otevřeli kancelář v Iráku a začali vybírat osoby, které budou mít nárok na pomoc. Kurdský psycholog, který pracoval i s obětmi sexuálního násilí ve Rwandě či Bosně, uvedl, že svědectví o násilí Islámského státu na ženách byla opravdu otřesná. „Jako psycholog znám mnoho teorií, proč se lidé stávají teroristy a zlými lidmi. Ale když proti vám sedí osmiletá dívenka a říká, že byla znásilněná 6krát nebo 7krát za den, tyto teorie mi vůbec nepomáhají to všechno vysvětlit,“ říká odborník a otec dvou dcer.

Psycholog povolil cestu do Německa zmíněné osmileté dívce, ale také 6 chlapcům, kteří se museli stát dětskými vojáky. Povolení dostala také osmnáctiletá dívka, která musela zvedat těžký kámen, aby potratila poté, co byla znásilněna a otěhotněla. Na cestu do 

Selekce byla pro všechny zúčastněné neuvěřitelně těžká. Tým nakonec vybral 1100 lidí, převážně Jezídů, většinou se jednalo o nezletilé. Pro tyto mladé lidi to většinou také nebylo jednoduché rozhodnutí. Organizace jim připomínala, že v Německu žije 120 tisíc Jezídů a proto nebudou v zemi úplně sami. Azylanti jsou teď z nejhoršího venku a mnoho z nich se ze všeho nejvíc touží setkat se svým anonymním zachráncem, doktorem Mirzou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud