Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sexuální otrokyně si prošly peklem. Začít nový život pomohl tisícovce dívek jediný lékař

Sexuální otrokyně si prošly peklem. Začít nový život pomohl tisícovce dívek jediný lékař

Příběh jako je tento prožily stovky dívek a žen. Před terorem samozvaného Islámského státu prchly z Iráku do nejistoty, daleko a do neznámé země. Mnoha z nich pomohl dostat se z utrpení doktor Mirza, jehož jméno bylo známé po širokém okolí. Některé ze sexuálních otrokyň fanatiků po útěku neunesly zážitky posledních let a spáchaly sebevraždu. Ty, které se dočkaly šťastnějšího konce napříkladv Německu, děkovaly zachránci, kterého nikdy neviděly.

Jezídi, členové náboženské menšiny, se stali v roce 2014 obětí takzvaného Islámského státu. Jednalo se o vraždy v tak velkém rozsahu, že je OSN uznala jako genocidu. Zhruba 5 tisíc mužů džihádisté pozabíjeli barbarským způsobem, ženy a děti prodali na trhu s otroky, píše The Daily Beast.

Několik dní po vypuknutí násilí nařídil tehdejší americký prezident Barack Obama nálety proti Islámskému státu v Iráku. Přestože Spojené státy a jejich spojenci proti džihádistům bojují, doktor Mirza si uvědomil, že situaci Jezídů nebude možné rychle a efektivně vyřešit. A tak sám konal a zorganizoval obrovskou humanitární akci.

Mirza je také Jezíd. V roce 1994 utekl do Německa, aby unikl perzekuci ze strany režimu Saddáma Husajna. Vystudoval za hranicemi medicínu. Když došlo v Iráku k převratu, vrátil se domů a radil tehdejšímu prezidentovi. Rychle ale zjistil, že jeho očekávání ohledně nového lepšího směřování země se nenaplnila.

Když v roce 2007 extremisté zabili stovky Jezídů, založil neziskovou organizaci, která pomáhá iráckým obětem terorismu s útěkem do Německa za lékařskou péčí. Události z roku 2014 jej přesvědčily, že 600 tisíc Jezídů není v Iráku v bezpečí a potřebují azyl.

Doktor Mirza toto poselství šířil všemi prostředky. Dokonce i poté, co si zlomil nohu během nehody v helikoptéře při záchranné misi, se objevil v televizi na vozíku, kde opakoval své požadavky: více pomoci, více vojenské podpory, uznání genocidy Jezídů a především azyl v Evropě a USA pro ty, kteří hrůzy přežili.

V Německu se mu podařilo najít jednoho politika, který mu byl ochoten pomoci. Winfried Kretschmann, předseda vlády Bádensko-Württemberska, jezídskému lékaři naslouchal a ustanovil Michaela Blumeho z oddělení církví, náboženství a integrace vedením týmu, který má rozsáhlou humanitární akci zorganizovat.

Rozhodli se zaměřit kromě jiného na psychologickou pomoc, neboť ženy měly otřesné zážitky. Mnoho z nich spáchalo poté, co se jim podařilo uprchnou ze zajetí, sebevraždu. Blume a jeho kolegové měli strach, že ještě mnoho dalších žen skončí podobně. K dispozici měli jen 25 psychologů a traumatizovaných žen bylo příliš mnoho. Na pomoc vynaložil spolkový stát 95 milionů eur, tedy méně než jedno procento ročního rozpočtu. Ženám zaplatili cestu do Německa – měly nárok na dávky či na terapii a lékařskou péči. Měly privilegia jako možnost cestovat zpět do Iráku a možnost získat trvalý pobyt v Německu. Záměrem bylo, aby si ženy mohly zvolit, jaký život chtějí žít.

Humanitární pracovníci v tichosti otevřeli kancelář v Iráku a začali vybírat osoby, které budou mít nárok na pomoc. Kurdský psycholog, který pracoval i s obětmi sexuálního násilí ve Rwandě či Bosně, uvedl, že svědectví o násilí Islámského státu na ženách byla opravdu otřesná. „Jako psycholog znám mnoho teorií, proč se lidé stávají teroristy a zlými lidmi. Ale když proti vám sedí osmiletá dívenka a říká, že byla znásilněná 6krát nebo 7krát za den, tyto teorie mi vůbec nepomáhají to všechno vysvětlit,“ říká odborník a otec dvou dcer.

Psycholog povolil cestu do Německa zmíněné osmileté dívce, ale také 6 chlapcům, kteří se museli stát dětskými vojáky. Povolení dostala také osmnáctiletá dívka, která musela zvedat těžký kámen, aby potratila poté, co byla znásilněna a otěhotněla. Na cestu do 

Selekce byla pro všechny zúčastněné neuvěřitelně těžká. Tým nakonec vybral 1100 lidí, převážně Jezídů, většinou se jednalo o nezletilé. Pro tyto mladé lidi to většinou také nebylo jednoduché rozhodnutí. Organizace jim připomínala, že v Německu žije 120 tisíc Jezídů a proto nebudou v zemi úplně sami. Azylanti jsou teď z nejhoršího venku a mnoho z nich se ze všeho nejvíc touží setkat se svým anonymním zachráncem, doktorem Mirzou.