Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Seznamte se, tohle je nemocnější žena Španělska. Dcera kadeřnice zpacifikovala Katalánsko

Seznamte se, tohle je nemocnější žena Španělska. Dcera kadeřnice zpacifikovala Katalánsko

Měří pouhý metr padesát, ale Soraya Sáenzová (46) potvrzuje, že zjev často klame. Místopředsedkyně španělské vlády a pravá ruka premiéra Mariana Rajoye, která se má nyní na základě jeho pokynů pokusit uklidnit vzbouřené Katalánsko, je velmi silná a ambiciózní žena. "Nejmocnější žena ve Španělsku," píše o ní deník El Economista.

- Rajoy po sobotním oficiálním převzetí pravomocí katalánského premiéra Carlese Puigdemonta zároveň většinu kompetencí delegoval právě na Sáenzovou a jmenoval ji výkonnou ministryní pro záležitosti Katalánska.

- Sáenzová se narodila 10. června 1971 ve Valladolidu. V roce 1994 vystudovala práva. Když jí bylo 29 let, sedla na autobus a odjela do Madridu, aby se stala poradkyní tehdejšího ministra školství Rajoye.

- Od roku 2004 zasedá v parlamentu, místopředsedkyní vlády je od prosince 2011.

- V letech 2011 - 2016 byla mluvčí vlády, od listopadu do prosince 2014 ministryní zdravotnictví, v září 2014 ministryní spravedlnosti a v letech 2008 - 2011 mluvčí Lidové strany (PP) v parlamentu.

- Společně s Rajoyem vytvořili "železnou dvojici", která vždy vystupuje rázně a nekompromisně. Když je třeba varovat separatisty z Katalánska a vyzvat je k dodržování zákonů, často se před mikrofonem jménem Madridu objevuje právě ona. "V Katalánsku nyní pošlapávají demokracii," prohlásila nedávno.

- Ve Španělsku jí často říkají jen Soraya. Manželka právníka a matka šestiletého Ivána byla ambiciózní už od dětství. V životopise uvádí její učitelka, že když tato dcera kadeřnice dostala ve škole horší známku, hned se rozplakala.

- Dnes často tahá za Rajoye horké kaštany z ohně. Ve své nejnovější misi má čelit, podle listu El País, "největší výzvě španělské demokracie." Pokud se jí to povede, možná se vyplní předpověď jejího stranického kolegy z PP: "Soraya bude jednou premiérkou."

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744