Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Silné zemětřesení na Jávě zabíjelo a bořilo domy. Lidé ve strachu z tsunami prchali od moře

Silné zemětřesení na Jávě zabíjelo a bořilo domy. Lidé ve strachu z tsunami prchali od moře

Zemětřesení o síle 6,5 stupně, které v pátek před půlnocí místního času (před 18:00 SEČ) zasáhlo nejlidnatější indonéský ostrov Jávu, si podle dosavadních informací vyžádalo dva mrtvé. Desítky domů se v postižené oblasti zřítily nebo utrpěly vážné škody, napsala agentura AP s odvoláním na informace úřadů.

Zemětřesení udeřilo ve 23:47 místního času a podle americké geologické služby USGS se jeho ohnisko nacházelo v hloubce 91 kilometrů. Silné záchvěvy byly cítit po celém ostrově i v hlavním městě Jakartě, vzdáleném asi 200 kilometrů od epicentra. Otřesy, při nichž se v metropoli rozkývaly výškové kancelářské i obytné budovy, trvaly asi 30 sekund.

Úřady vydaly pro pobřežní oblasti varování před hrozbou přívalové vlny cunami, které ale asi po dvou hodinách zase odvolaly. Obyvatelé měst a vesnic na pobřeží se hned po otřesech dali na panický úprk do výše položených míst. Domů se začali vracet až dnes po rozednění, když bylo jasné, že už nic nehrozí.

Mluvčí úřadu pro likvidaci následků živelních katastrof Sutopo Purwo Nugroho podle agentury AP upřesnil, že podle dosavadních zpráv přišli při zemětřesení o život 62letý muž a 80letá žena. Zemřeli v troskách svých zřícených domů.

Nejvíce postižené jsou regiony kolem měst Tasikmalaya, Pangandaran a Ciamis, které se nacházejí v blízkosti epicentra otřesů. Podle mluvčího Nugroha se zhroutily více než čtyři desítky domů a vážné škody jich utrpělo nejméně 65.

Indonésie leží ve vysoce seizmicky aktivní tichomořské oblasti. Zemětřesení přesahující intenzitu šesti stupňů tam nejsou nijak vzácná.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1