Články odjinud

Skandál charity Oxfam: Haiti dočasně zakázalo její činnost

Skandál charity Oxfam: Haiti dočasně zakázalo její činnost

Haiti dočasně zakázalo působení charitativní organizace Oxfam na svém území. A to kvůli "vážným pochybením" pracovníků charity, informovaly agentury AFP a Reuters. Pracovnícičelí obvinění, že si najímali placené sexuální společnice a zneužívali oběti katastrof.  

Britská organizace se kvůli odhalením týkajícím se nejen mise na Haiti, ale i v některých afrických zemích, dostala pod tlak od vlády v Londýně a obává se i odlivu přízně svých dárců. Její šéf Mark Goldring se více než týden po provalení skandálu omluvil za újmu obyvatelům Haiti a vyjádřil lítost i nad poškozením humanitárních projektů.

Haitský ministr pro plánování a zahraniční spolupráci Aviol Fleurant dnes oznámil, že vláda pozastavuje činnost Oxfamu v zemi, dokud nerozhodne o tom, zda jsou či nejsou důvody k trvalému zákazu. Verdikt by podle ministra měl padnout do dvou měsíců.

Od zveřejnění obvinění týkajících se členů mise na Haiti po zemětřesení v oblasti z roku 2010 nahlásili pracovníci Oxfamu na tři desítky aktuálních i starších incidentů. Z materiálů, které tento týden poskytl Oxfam médiím, vyplývá, že v důsledku aféry opustilo operaci na Haiti sedm lidí: tři rezignovali a další byl propuštěn za to, že se stýkali s prostitutkami v prostorách Oxfamu (zpráva nevylučuje, že prostitutky mohly být nezletilé), dva byli propuštěni za šikanu a zastrašování a jeden za to, že "nedokázal ochránit pracovníky".

Ihned po medializaci aféry rezignovala zástupkyně šéfa britské pobočky organizace Penny Lawrenceová.

Jedna z největších charitativních organizací světa slíbila, že kauzu důkladně prošetří, což po ní požaduje britská vláda hrozící zastavením finanční podpory.

 

Články odjinud