Skandál kolem charity Oxfam roste, bojí se ztráty důvěry donátorů | info.cz

Články odjinud

Skandál kolem charity Oxfam roste, bojí se ztráty důvěry donátorů

Kauza kolem mezinárodní charitativní organizace Oxfam dál roste. Skandál odstartovala obvinění, že si její humanitární pracovníci na Haiti a v Čadu platili prostitutky a agentura AFP dnes informovala o tom, že na misích v Jižním Súdánu a Libérii docházelo k sexuálního zneužívání. Kvůli aféře svou spolupráci s charitativní organizací ukončila herečka Minnie Driverová.

Podle Helen Evansové, která pro Oxfam pracovala v letech 2012 až 2015, panovala na některých misích kultura sexuálního zneužívání. Zmínila případy z Libérie či Jižního Súdánu, kde podle ní docházelo ke znásilněním a sexuálnímu obtěžování, často nezletilých dívek, kterým měli humanitární pracovníci pomáhat. K některým činům podle ní došlo i v kancelářích organizace v Británii.

Evansová zároveň Oxfam obvinila, že její upozornění na chování některých zaměstnanců nebrala organizace dostatečně vážně.

Aktuální obvinění se objevila krátce poté, co vyšlo najevo, že si sedm zaměstnanců Oxfamu na misích na Haiti, které v roce 2010 postihlo zemětřesení, a v Čadu platilo prostitutky. Peníze za sex dávaly ženám, kterým měli ve skutečnosti jako humanitární pracovníci pomáhat. Zástupkyně šéfa britské pobočky Oxfamu Penny Lawrencová se kvůli tomu v pondělí vzdala své funkce.

Herečka Minnie Driverová, která si zahrála například ve filmu Dobrý Will Hunting, dnes oznámila, že kvůli skandálu ukončí spolupráci s charitou Oxfam, pro kterou působila jako zvláštní vyslankyně. Na twitteru uvedla, že se cítí špatně za ženy, jež zneužili lidé, kteří byli vysláni, aby jim pomohli. Zároveň odsoudila reakci Oxfamu na skandál.

Ránu charitě zasadila také úterní razie guatemalské policie, která kvůli obvinění ze zpronevěry státních peněz a korupce kromě bývalého prezidenta Álvara Coloma zadržela také exministra Juana Alberta Fuentese Knighta. Ten je od roku 2015 předsedou dozorčí rady Oxfam.

Jedna z nejznámějších charitativních organizací na světě se teď obává ztráty důvěry v očích svých dárců. Nedostatek transparentnosti už kritizovala britská vláda, která pohrozila, že zastaví přísun financí, pokud Oxfam neodhalí všechno, co ví o obviněních ze sexuálního obtěžování vznesených vůči zaměstnancům. Zastavením příspěvků pohrozila také Evropská komise.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud