Skandál okolo nobelovek: Manžel členky Švédské akademie pravidelně prozrazoval jména laureátů | info.cz

Články odjinud

Skandál okolo nobelovek: Manžel členky Švédské akademie pravidelně prozrazoval jména laureátů

Manžel členky Švédské akademie, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, opakovaně vyzradil jméno laureáta tohoto prestižního ocenění. Informoval o tom dnes švédský list Dagens Nyheter.

Jean-Claude Arnault, významný představitele švédského kulturního života a ředitel kulturního centra ve Stockholmu, jména budoucích laureátů Nobelovy ceny za literaturu vynášel podle zjištění od roku 1996. Naposledy vynesl v roce 2016 jméno Boba Dylana. Není ale jasné, komu jména laureátů vyzradil.

Arnaultova manželka Katarina Frostensonová je členkou Nobelovy akademie, ve Stockholmu vede tento manželský pár soukromé kulturní centrum Forum, které Švédská akademie v minulosti finančně podporovala.

Kvůli Arnaultovi, který je s akademií úzce spojen, rezignovali minulý týden na své funkce tři členové Švédské akademie. Učinili tak vlivem aféry, která vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen Arnaulta obvinilo ze sexuálních útoků.

Trojice na své posty rezignovala poté, co členové akademie hlasovali proti vyloučení Frostensonové.

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud