Skandál okolo nobelovek: Manžel členky Švédské akademie pravidelně prozrazoval jména laureátů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandál okolo nobelovek: Manžel členky Švédské akademie pravidelně prozrazoval jména laureátů

Skandál okolo nobelovek: Manžel členky Švédské akademie pravidelně prozrazoval jména laureátů

Manžel členky Švédské akademie, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, opakovaně vyzradil jméno laureáta tohoto prestižního ocenění. Informoval o tom dnes švédský list Dagens Nyheter.

Jean-Claude Arnault, významný představitele švédského kulturního života a ředitel kulturního centra ve Stockholmu, jména budoucích laureátů Nobelovy ceny za literaturu vynášel podle zjištění od roku 1996. Naposledy vynesl v roce 2016 jméno Boba Dylana. Není ale jasné, komu jména laureátů vyzradil.

Arnaultova manželka Katarina Frostensonová je členkou Nobelovy akademie, ve Stockholmu vede tento manželský pár soukromé kulturní centrum Forum, které Švédská akademie v minulosti finančně podporovala.

Kvůli Arnaultovi, který je s akademií úzce spojen, rezignovali minulý týden na své funkce tři členové Švédské akademie. Učinili tak vlivem aféry, která vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen Arnaulta obvinilo ze sexuálních útoků.

Trojice na své posty rezignovala poté, co členové akademie hlasovali proti vyloučení Frostensonové.

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.