„Škoda, že nepůjčujeme parní válce.“ Londýnský útok na muslimy spustil vlnu nenávisti k islámu, šíří se i v Česku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Škoda, že nepůjčujeme parní válce.“ Londýnský útok na muslimy spustil vlnu nenávisti k islámu, šíří se i v Česku

„Škoda, že nepůjčujeme parní válce.“ Londýnský útok na muslimy spustil vlnu nenávisti k islámu, šíří se i v Česku

„Škoda, že nepůjčujeme parní válce, nebo alespoň tanky,“ komentoval nedávný útok na muslimy v londýnském Finsbury parku syn majitele autopůjčovny, ze které dodávka použitá při útoku pocházela. To je jen jeden z příkladů růstu extrémně pravicových, rasistických a protiislámských nálad a komentářů jak ve Velké Británii, tak i na sociálních sítích v Česku. 

„Jsem rád, že mě po útoku nekontaktoval nikdo z policie, moje odpovědi by se jim nelíbily,“ tvrdil na facebooku Richard Gear Evans, syn majitele půjčovny automobilů, ze které si útočník Darren Osborne dodávku k útoku vypůjčil. „Je škoda, že u nás nepůjčujeme tanky, nebo alespoň parní válce, mohl by s nimi udělat lepší práci,“ dodal podle deníku Independent v jednom z komentářů, který však následně smazal.

Podle deníku Wales Online již velšská policie tyto komentáře vyšetřuje, nicméně podobné názory se na sociálních sítích rojí jako houby po dešti. Mnoho lidí totiž Osborna za jeho čin najetí do skupinky muslimů, který za sebou zanechal jednoho mrtvého a jedenáct těžce zraněných, veřejně chválí.

O slovo se již se svými komentáři přihlásila britská extrémně pravicová scéna. „Toto je válka, a my máme právo vrátit úder. Musíme povstat a dostat islám z naší země,“ hřímají britští pravicoví extremisté.

Ti se navíc učí mezi sebou komunikovat takovým způsobem, aby na ně britská policie byla krátká. Používají tak internetové anonymizéry či VPN služby ke skrytí lokace svého počítače, užívají méně sledované sociální sítě jako například ruskou službu VKontakte a používají nevyhledatelné mobilní telefony. „Britské úřady jsou vůči nim jednoznačně pozadu,“ uvádí organizace Tell Mama, která bojuje proti nenávisti vůči muslimům.

Těmito metodami by se čeští diskutující měli inspirovat – tedy alespoň v případě, že nechtějí přitahovat nechtěnou pozornost státních složek. Facebooková stránka magazínu Alarm vybrala ty nejnenávistnější komentáře, které se pod články popisující útok v Londýně objevily. „Škoda, že ho dopadli, příště by mohl být úspěšnější," myslí si třeba Jan Zoubek. S ním souhlasí například Libor Hradil. „Ten běloch je frajer, mrtvej muslak, dobrej muslak,“ myslí si.

Evropu přitom nečeká optimistický výhled do budoucna. Podle odborníků, které oslovil server INFO.CZ totiž bude útoků na muslimskou komunitu – a s tím spojený růst nenávisti na sociálních sítích – nadále přibývat. „Najetí dodávkou do skupiny chodců, to je přesně okopírováno od útoků, které se odehrály nedávno. Takže se obávám, že to je první zárodek nenávisti, která zde vzniká a je nadále povzbuzována,“ řekl pro INFO.CZ bezpečnostní analytik Jan Schneider.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.