Články odjinud

Slovenská policie stále neřekla čas Kuciakovy smrti. Měli ho určit hned, diví se soudní lékař

Slovenská policie stále neřekla čas Kuciakovy smrti. Měli ho určit hned, diví se soudní lékař

Způsob vyšetřování vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové budí pochybnosti. Policie například dodnes neupřesnila čas smrti dvojice. Podle zkušeného soudního lékaře Petera Kováče ho přitom měla určit už při obhlídce. Pochyby zní i ze zahraničí. Rakouský novinářský klub (ÖJC) tvrdí, že vláda premiéra Roberta Fica osoby v pozadí dvojí vraždy kryje.

Nejasností si všímá například slovenský soudní lékař Peter Kováč. Ten se v rozhovoru pro Denník N podivil, že policie stále neuvedla čas úmrtí dvojice. Policejní prezident v pondělí pouze oznámil, že se vražda stala mezi čtvrtkem a nedělí. Bližší čas podle něj určí až pitva. Dodnes přitom dobu smrti neupřesnil.

„Čas smrti měl lékař určit už při obhlídce. Pitva se v takovém případě provádí bezodkladně,“ komentoval Kováč, podle nějž mohlo policistům ztížit práci, že tělo nalezli až v neděli. „Čím později od času vraždy tělo najdete, tím těžší je určit čas smrti,“ praví muž s dvacetiletou praxí, jehož služby využívá policie v Bratislavském kraji.

Verzí, kdy mohla dvojice zemřít, je přitom i po takřka týdenním vyšetřování hned několik. Generální prokurátor Jaromír Čižnár v pondělí prohlásil, že Kuciak s partnerkou byli zavražděni ve čtvrtek. Podle matky Kušnírové k tomu ale mohlo dojít už ve středu večer. Vychází z komunikace s dcerou, která v ten čas přestala reagovat na telefonáty. Gašpar později tvrdil, že smrt nastala až v pátek.

Nová vyšetřovací verze

Gašpar mlží i kolem vyšetřovacích verzí, s nimiž policie pracuje. Prakticky od začátku se prověřovala linka točící se kolem italské mafie, o jejímž napojení na slovenskou vládu psal Kuciak ve svém posledním nedokončeném článku. Slovenská policie začala spolupracovat s italskými kolegy. V úterý zadržela v souvislosti s případem sedm Italů. V noci na sobotu ale podle webu tvnoviny.sk šest z nich propustila. Deník SME na základě výpovědi svých zdrojů předpokládá, že se na svobodu zřejmě dostane i ten sedmý.

„Policie intenzivně pracuje na několika verzích a v pátek jsme otevřeli jednu novou verzi. Pracujeme s množstvím informací, které se vyhodnocují a budeme pokračovat i o víkendu,“ pravil tajemně Gašpar, aniž by specifikoval, jakou novou linku policie prověřuje.

Nabízí se spojitost se soudcovskou mafií, o níž mluvil v rozhovoru pro Aktuálně.cz slovenský investigativní publicista Radovan Bránik. Ten prohlásil, že se Kuciak neopatrně dotkl masivní korupce na jednom z klíčových slovenských soudů. Gašpar dříve potvrdil, že policie prověřuje, zda vražda nesouvisí s kauzou kolem nejvyššího soudu.

Fico vrahy chrání, tvrdí rakouští novináři

Pochyby o průběhu vyšetřování nemají jen Slováci, ale i některé zahraniční instituce. Rakouský novinářský klub (ÖJC) tvrdí, že slovenská vláda „dělá vše pro to, aby muže v pozadí vražedného komplotu ochránila“.

ÖJC už vyzval Evropský parlament k vytvoření vyšetřovací komise. Ta by se měla zabývat nejen vraždou na Slovensku, ale také případem smrti maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, kterou loni v říjnu zabila bomba umístěná v jejím voze. Rakouskou vládu ÖJC vyzval, aby téma vražd novinářů v Evropě nastolila na Evropské radě.

Na Slovensku zní požadavky, aby vraždu Kuciaka a Kušnírové vyšetřoval mezinárodní tým. S návrhem přišla vládní strana Most-Híd. „Právě proto, aby vyšetřování bylo důvěryhodné a nezávislé, je potřebné rozšířit vyšetřovací tým a zapojit do něj mezinárodní vyšetřovatele z různých zemí,“ prohlásil předseda formace Béla Bugár. Podle Gašpara slovenská policie spolupracuje se čtyřmi experty z Europolu.

S nabídkou zřídit mezinárodní vyšetřovací tým přišla také advokátní kacelář Lansky, Ganzger and Partner Rechtsanwälte. Reagovala tím na žádost rodin pozůstalých o mezinárodní právní pomoc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud