Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smrtící hurikán Maria: Mluvilo se o 60 mrtvých, rok po katastrofě se ukazuje, že jich je přes 1400

Smrtící hurikán Maria: Mluvilo se o 60 mrtvých, rok po katastrofě se ukazuje, že jich je přes 1400

Počet lidí, kteří zahynuli na Portoriku v důsledku loňského hurikánu Maria je pravděpodobně řádově vyšší, než doposud úřady uváděly. Vláda Portorika ve studii o obnově ostrova zveřejněné na internetu odhaduje tragickou bilanci hurikánu na 1427 lidských životů. Na dokument dnes upozornil deník The New York Times (NYT). Dosavadní oficiální bilance je 64 mrtvých.

Hurikán Maria se přes tento karibský ostrov náležející ke Spojeným státům přehnal loni 20. září. Živel zcela vyřadil z provozu elektrické sítě a způsobil materiální škody za 90 miliard dolarů (téměř dva biliony Kč). V nové zprávě s plánem na rekonstrukci infrastruktury žádá místní vláda americký Kongres o 139 miliard dolarů. Dokument obsahuje také nový odhad počtu obětí hurikánu.

"Ačkoli oficiální počet obětí od Portorického úřadu pro veřejnou bezpečnost byl původně 64, bilance je, zdá se, mnohem vyšší," citoval ze studie newyorský list. Později se v dokumentu uvádí, že "podle počátečních zpráv přišlo o život 64 lidí. Tento odhad byl později změněn na 1427."

Údaj vznikl srovnáním počtu úmrtí v posledních čtyřech měsících loňského roku se stejným obdobím v předešlém roce. Statistiky, z nichž odhad vychází, byly zveřejněny v červnu, ale představitelé portorické vlády je veřejně nekomentovali.

Vláda byla podle NYT silně kritizována kvůli podezřením, že oficiální počet obětí hurikánu Maria neodpovídá realitě. Kvůli několik měsíců trvajícím rozsáhlým výpadkům v dodávkách elektřiny umírali obyvatelé na cukrovku a otravu krve, řadu úmrtí zapříčinila nedostupnost lékařské péče nebo nedostatek elektřiny na provoz přístrojů, které lidem pomáhaly s dýcháním.

"Rozhodně uznáváme, že jde o realistický odhad," řekl mluvčí portorické vlády Pedro Cerame o počtu uvedeném ve zprávě pro zákonodárce. Guvernér Ricardo Rosselló si v současné době nechává o počtu obětí vypracovávat samostatnou studii na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu. Její zveřejnění se očekává v průběhu srpna.

"Nechceme to říkat nahlas ani o tom mluvit jako o oficiálním počtu. Oficiální údaj přijde a mohl by se tomu blížit. Ale dokud nebudeme mít před sebou studii a nebudeme to vědět přesně, nebudeme moci to číslo uznat jako oficiální," uvedl Cerame.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1