Články odjinud

Smrtící koktejl dusí Indii. Znečištění ovzduší je v Dillí na šestinásobku limitu

Smrtící koktejl dusí Indii. Znečištění ovzduší je v Dillí na šestinásobku limitu

Znečištění ovzduší v indickém hlavním městě Dillí dosahuje šestinásobku doporučeného limitu, což s sebou nese značná zdravotní rizika. V následujících týdnech se navíc situace ještě zhorší, protože na začátek listopadu připadá pětidenní hinduistický svátek díválí, během nějž slavící lidé odpálí milióny petard, ohňostrojů a dalších druhů zábavní pyrotechniky, které nemalou měrou přispějí do "smrtícího koktejlu" znečištění ovzduší, napsala dnes agentura Reuters.

Jednou z hlavních příčin zhoršení stavu ovzduší v Dillí je v této části ročního období tradiční praktika vypalování strnišť, která zůstává široce rozšířená navzdory vládní kampani proti vypalování.

Indie se snažila v letošním roce snížit vypalování strnišť ve dvou hlavních zemědělských státech o 70 procent, ale celkový počet klesl jen zhruba o 30 procent v porovnání s loňským rokem, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Experti navíc pochybují, zda je tento cíl proveditelný.

Mezi další zdroje znečištění ovzduší v Dillí patří stavební aktivity, vyhazování odpadů na ulici či jejich spalování na veřejných prostranstvích, přehuštěná doprava a silniční prach.

 

Články odjinud