Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Smutné prvenství. Pytláci v pařížské zoo zastřelili nosorožce kvůli rohu za milion

Smutné prvenství. Pytláci v pařížské zoo zastřelili nosorožce kvůli rohu za milion

Neznámí pytláci zastřelili v noci na dnešek v zoo nedaleko Paříže vzáceného nosorožce. Z hlavy mu poté motorovou pilo odřízli roh. Ošetřovatelé čtyřleté zvíře našli ráno mrtvé, o případu informoval list Le Parisien.  

Útočníci nosorožce Vince střelili třikrát do hlavy, ukrást se mu pokusili i druhý roh. To se jim ale zřejmě kvůli spěchu nepodařilo. Napadnout zřejmě chtěli i další nosorožce – pětiletého Bruna a 37letou Gracie. Obě zvířata jsou podle vedení zoo v pořádku. 

Vince se narodil v roce 2012 v nizozemské zoo Burgers, do Paříže přijel před dvěma lety.

Rohy nosorožců se na černém trhu pohybují v přepočtu okolo milionu korun za kus, uvádí na svých stránkách zahrada Thoiry. Zájem o ně roste hlavně v Číně, kde lidé věří, že fungují jako afrodiziakum. 

Případ z pařížské zoo je zřejmě prvním takovým v Evropě. V žádné jiné unijní zemi se zatím pytláci o nic podobného nepokusili. K útoku došlo navzdory přítomnosti pěti zaměstnanců a bezpečnostním kamerám. Vyšetřovatelé už smrt zvířete zkoumají, přesný druh zbraně se jim ale zatím identifikovat nepodařilo.

Na facebookové stránce zoo se mezitím vyjádřili ošetřovatelé, kteří se o nosorožce starali.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1