Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snajpr zabil bojovníka Islámského státu ze vzdálenosti 3 kilometrů. Jde o nový armádní rekord

Snajpr zabil bojovníka Islámského státu ze vzdálenosti 3 kilometrů. Jde o nový armádní rekord

Kanadský odstřelovač pokořil světový rekord. Na vzdálenost 3450 metrů se mu povedlo zastřelit bojovníka Islámského státu. Kulka letěla takřka deset sekund, než dosáhla svého cíle. 

Jméno nového rekordmana kanadská armáda tají, aby neohrozila jeho bezpečnost. Vojákovi z jednotky, která je součástí mezinárodní koalice proti takzvanému Islámskému státu v Iráku, se povedlo zlomit odstřelovačský rekord minulý měsíc během jedné z operací.   

Sniper střílel z pušky McMillan TAC-50, která je běžnou výbavou odstřelovačů kanadské armády, z vysoké budovy na nespecifikovaném místě. Střelba z takové vzdálenosti je hodně náročná, odstřelovač musí počítat nejenom s dráhou letu, ale také s prouděním větru nebo zakřivením planety.

„Střela překazila útok Islámského státu na irácké jednotky,“ okomentoval zásah pro The Globe and Mail zdroj z armády. „Zabránilo jim v odpálení bomby, která potencionálně mohla zabít civilisty; je to velmi přesné použití síly, a protože to bylo tak daleko, bojovníci neměli tušení, co se děje,“ dodal.

Kanadský odstřelovač překonal o téměř metr předchozí nejdelší zásah, který od roku 2009 držel Craig Harrison. Britský odstřelovač na vzdálenost 2475 m zastřelil bojovníka teroristické organizace Tálibán. Třetí nejdelší zásah drží kanadský voják Rob Furlong, který v roce 2002 během operace Anakonda na 2430 m odstřelil afghánského bojovníka s kulometem. Jen o pár týdnů dříve si kanadští odstřelovači připsali další dlouhý zásah – Arron Perry zastřelil na 2310 metrů afghánského bojovníka.   

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744