Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Snaží se Trump rozložit EU? Jeho poradce údajně lákal německého velvyslance k bilaterálním jednáním s USA

Snaží se Trump rozložit EU? Jeho poradce údajně lákal německého velvyslance k bilaterálním jednáním s USA

Zatímco po pondělním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem se americký viceprezident Mike Pence tvářil jako vyslanec nejvíce spojenecké země, jakou si Evropská unie mohla přát, informace agentury Reuters naznačují že to tak být zdaleka nemusí. Hlavní poradce Donalda Trumpa Steve Bannon se minulý týden údajně setkal s německým diplomatem Peterem Wittigem, kterému podle lidí obeznámených se schůzkou řekl, že Evropskou unii považuje za vadný konstrukt a upřednostnil jednat s evropskými zeměmi bilaterálně, a ne na úrovni EU. Není to přitom poprvé, kdy se ukazuje, že se Washington snaží obejít Brusel a jedná přímo.

„Americká podpora Evropské unii je pevná a trvalá. Prezident Trump a já se těšíme na další spolupráci s EU, na prohlubování našeho politického a hospodářského partnerství. Dělí nás oceán, ale spojuje nás společné dědictví a společné závazky vůči svobodě, demokracii a vládě práva,“ prohlásil před novináři po pondělním jednání s Tuskem viceprezident Pence. Tato slova se však s ohledem na zjištění agentury Reuters zdají být najednou poměrně prázdná.

Co bylo obsahem schůzky Steva Bannona s německým diplomatem, agentuře řekli tři lidé blízcí jednání pod podmínkou anonymity. Německá vláda i tamní velvyslanec v USA odmítli zprávu komentovat s tím, že je obsah rozhovoru důvěrný. Bílý dům schůzku Bannona s Wittigem potvrdil, informace agentury Reuters ale vyvrací. „Mluvili asi jen tři minuty a šlo jen o rychlý pozdrav,“ tvrdí nejmenovaný zdroj z Bílého domu.

Podle informací Reuters však bylo setkání mnohem delší. Bannon během něj údajně hovořil o EU stejným jazykem, jakým popisoval unii na konferenci ve Vatikánu v roce 2014. Nynější Trumpův poradce se tehdy vyjadřoval velmi kladně na účet evropských populistických nacionalistických hnutí, která sjednocené Evropě nevěří. Podobný tón zazníval i na schůzce s Peterem Wittigem, během které Bannon upřednostňoval namísto jednání s EU jako celkem raději bilaterální vztahy.

Takové názory však u Bannona, který stál v čele nacionalistického krajně pravicového zpravodajského webu Breitbart News, nejsou ničím ojedinělým. I dnes Bannon vyjadřuje podporu šéfce krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové, která je kandidátkou na příští francouzskou prezidentku, nebo Nigelu Farageovi, který dopomohl vyvést Británii z EU. Silnou pozici Bannona v Bílém domě proto řada evropských politiků považuje za hrozbu.

Zprávy o tom, že se Donald Trump snaží obejít unijní instituce a EU jako celek a na místo toho chce s evropskými zeměmi navazovat bilaterální obchodní dohody, se objevují v posledních týdnech často. Někteří politici proto před Trumpovými úmysly varují s tím, že takové jednání podkopává jednotu evropských zemí. A přidává se k nim i bývalý německý velvyslanec ve Velké Británii a při OSN Thomas Matussek. „Bojíme se a měli bychom se obávat,“ řekl agentuře Reuters. „Nikdo v tuto chvíli neví, jaké rozhodnutí přijde z Washingtonu. Ale je jasné, že muž, který je na vrcholu, a lidé kolem něj cítí, že je to národní stát, který vytváří identitu, a ne to, co oni vidí jako neuspořádanou skupinu zemí, jako je EU,“ dodal Matussek. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744