Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobčaková chtěla zrušení volební registrace Putina. Vykládáte si špatně ústavu, „setřel“ ji soud

Sobčaková chtěla zrušení volební registrace Putina. Vykládáte si špatně ústavu, „setřel“ ji soud

Žádost prezidentské kandidátky Xenije Sobčakové o zrušení volební registrace Vladimira Putina ruský nejvyšší soud dnes podle očekávání zamítl. Sobčasková tvrdí, že ruská ústava nepřipouští vykonávat nejvyšší ústavní funkci častěji než dvakrát.

Do souboje o prezidentské křeslo se hlásí kromě Putina a Sobčakové dalších šest kandidátů. Volby jsou naplánovány na 18. března a Putin je předem označován za jasného vítěze. Sobčaková kandiduje za opoziční hnutí Občanská iniciativa. Podle Putinových stoupenců se žádostí adresovanou nejvyššímu soudu chce jen zviditelnit v boji, který nemá šanci vyhrát.

Putin se poprvé stal prezidentem v roce 2000, po obhájení mandátu o čtyři roky později ho pak v roce 2008 v úřadu vystřídal Dmitrij Medveděv, dosavadní premiér. Znovu Putin úspěšně kandidoval v roce 2012, kdy se délka výkonu funkce změnila ze čtyř na šest let. Letos se tedy uchází o čtvrtý mandát, v případě vítězství bude hlavou státu do roku 2024.

Nejvyšší soud stanovisko Sobčakové odmítl s odůvodněním, že prezidentská kandidátka ústavu země vykládá chybně. Základní zákon podle soudu stanoví, že kandidát nesmí vykonávat víc než dva mandáty jdoucí bezprostředně po sobě, nikoli tedy dva mandáty celkově. Protože Putinovo prezidentské období přerušil v letech 2008-12 mandát Medveděva, neodporuje nynější kandidatura kremelského šéfa ruským zákonům, rozhodl soud.

Sobčaková dnes u soudu zvlášť upozornila, že její stížnost není namířena osobně proti Putinovi, který byl blízkým přítelem jejího otce, bývalého petrohradského starosty Anatolije Sobčaka. "Princip střídání moci odpovídá zájmům země. Musí platit i v případech, kdy národ nic takového nechce," řekla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1