Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Solidarita v Manchesteru. Taxíky po útoku rozvážely lidi zadarmo, hotely nabídly přístřeší

Solidarita v Manchesteru. Taxíky po útoku rozvážely lidi zadarmo, hotely nabídly přístřeší

Teroristický útok, který se odehrál v pondělí večer po koncertu americké popové zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, vyvolal ohromnou vlnu solidarity. Lidé se semkli a pomohli těm, které tragická událost zasáhla.

Potom, co útočník odpálil po vystoupení Ariany Grande improvizovanou nálož u jednoho z východů z manchesterské haly, vypukla panika. Koncertu se účastnila řada dětí a dospívajících v doprovodu rodičů, mnoho z nich se ale v chaosu poztrácelo.

S pomocí přispěchaly například hotely známého řetězce, které okamžitě nabídly vyděšeným přeživším přístřeší v nouzi. Některé hotely upozorňovaly na sociálních sítích, že se na ně mohou obrátit ti, kteří dosud nenašli své blízké.

Na Twitteru se tak rozeběhla akce, kdy obyvatelé města pod hashtagem #roomformanchester nabídli svou pomoc, včetně ubytování. Lidé se rovněž hlásí jako dobrovolníci.

Dobrou vůli ukázali i místní taxikáři. Ti se bezprostředně po útoku sjednotili a nabídli přeživším a jejich rodinám bezplatnou dopravu domů. Bohužel se vzácně vyskytly i výjimky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1