Sousedé mu říkali „Upír". 3 klíčové věci, které víme o teroristovi z Londýna | info.cz

Články odjinud

Sousedé mu říkali „Upír". 3 klíčové věci, které víme o teroristovi z Londýna

Chalíd Masúd byl podle britské policie jediným útočníkem při středečním teroristickém útoku v Londýně. Zabil celkem čtyři lidi, další dva ale zůstávají v nemocnici v kritickém stavu. Masúda u britského parlamentu zastřelila policie, navenek se teď dostávají nové informace o jeho předchozím životě. 

Učitel, kterému sousedé říkali Upír

Chalíd Masúd se narodil v britském Kentu pod jménem Adrian Russell Ajao. Tvrdil o sobě, že je učitel angličtiny, pracovat tak měl například i v Saúdské Arábii, kam odjel v roce 2005. Podle sousedů měl tři, nebo čtyři děti. Vystupoval prý mile, venku se ale pohyboval hlavně večer. I proto mu lidé v okolí přezdívali Upír.

Bohatá kriminální minulost

Policie říká, že tajné služby neměly žádné informace o tom, že by plánoval teroristický útok. V minulosti ale v jejich hledáčku byl, několikrát byl trestaný. „Byl znám policii pro celou řadu předchozích rozsudků za napadení, včetně těžkého ublížení na zdraví, držení útočných zbraní a narušování veřejného pořádku," uvádí policie.

Poprvé byl Masúd odsouzen v listopadu 1983 za poškozování cizí věci. Poslední rozsudek byl nad ním vynesen v prosinci 2003 za držení nože. Nikdy nebyl odsouzen za žádný čin vztahující se k terorismu.

Radikalizace

Podle detektivů se 52letý Masúd k islámu přihlásil až v pozdějším věku. Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda jej někdo řídil. V souvislosti s útokum je teď ve vazbě devět lidí, o dvou z nich nově pollicisté mluví jako o „významných". 

Zabavili také 2700 předmětů a zaznamenali 3500 svědeckých výpovědí. Prohledali dosud 16 míst a dalších pět razií se koná dnes.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud