Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Španělsko čelí náporu uprchlíků. Migranti připlouvají na dětských člunech i vodních skútrech

Španělsko čelí náporu uprchlíků. Migranti připlouvají na dětských člunech i vodních skútrech

Španělská pobřežní stráž během 24 hodin zachránila 600 migrantů, kteří ke španělským břehům vypluli z Maroka. Informovala o tom dnes BBC. Do země na Pyrenejském poloostrově letos podle OSN dorazilo více než 9000 uprchlíků, což je třikrát více než loni.

Zachránění migranti břehů Španělska dosáhli v 15 plavidlech, včetně dětského člunu a vodního skútru. Bylo mezi nimi 35 dětí a jedno nemluvně.

Vzhledem k nárůstu těch, kteří přes moře míří na Pyrenejský poloostrov, by Španělsko mohlo v tomto ohledu předstihnout Řecko, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Většina těchto migrantů si pro plavbu vybere 12 kilometrů široký Gibraltarský průliv a mnoho z nich přitom použije levný dětský člun bez motoru, aby tak obešli sítě pašeráků lidí.

Z valné části tito uprchlíci pocházejí ze západní Afriky, nejčastěji z Nigérie, Guineje a Pobřeží slonoviny. Ze severní Afriky ke španělským břehům ale také vyplouvají tisícovky Bangladéšanů.

Na rozdíl od Syřanů, Iráčanů nebo Afghánců se k těmto lidem nepřistupuje jako k uprchlíkům, ale spíše jako k ekonomickým migrantům.

Někteří z nich, jakmile se dostanou do španělských vod, kontaktují španělské úřady prostřednictvím sociálních médií a udají svou polohu, uvedl zpravodaj BBC Gavin Lee.

Počet migrantů, kteří se do Španělska dostanou přes moře, nezahrnuje ty, kteří již hranici Španělska, a potažmo i EU, překonají ve španělských exklávách Ceuta a Melilla. Tato dvě autonomní města na severu Afriky jsou jedinými místy, kde má EU s Afrikou pozemní hranici.

Obě místa jsou sice přísně střežená a obehnána vysokým plotem, ale běženci se přesto pravidelně pokoušejí přes hranici dostat, většinou v noci.

Na počátku měsíce překonalo šestimetrový dvojitý plot s ostnatým drátem v Ceutě ve dvou vlnách takřka 250 běženců.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1