Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatné ovzduší a hygiena. Přečtěte si, co dalšího ročně zabije na dva miliony malých dětí

Špatné ovzduší a hygiena. Přečtěte si, co dalšího ročně zabije na dva miliony malých dětí

Za čtvrtinu všech úmrtí dětí mladších pěti let na světě může nezdravé nebo znečištěné životní prostředí včetně znečištěné vody a ovzduší, pasivního kouření a nedostatku správné hygieny. Tyto faktory zabíjejí 1,7 milionu dětí ročně, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO), kterou citovala agentura Reuters.

Podobné nehygienické a znečištěné prostředí může vést ke smrtelným případům průjmových onemocnění, malárie či zápalu plic, dodala WHO ve své zprávě, která se věnuje nejen souvislosti mezi dětským zdravím a životním prostředím, ale také tomu, zda děti zdědí trvale udržitelný svět.

„Znečištěné životní prostředí je smrtící - především pro malé děti,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka WHO Margaret Chanová. „Jejich teprve se rozvíjející orgány, menší těla a dýchací cesty je činí obzvlášť zranitelnými při vystavení znečištěnému ovzduší a vodě,“ dodala. Škodlivé vystavení vlivům prostředí přitom začíná ještě před narozením dítěte v době těhotenství matky.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link