Články odjinud

„Špatný signál ve špatnou dobu.“ USA zkritizovaly Evropskou unii za finanční pomoc Íránu

„Špatný signál ve špatnou dobu.“ USA zkritizovaly Evropskou unii za finanční pomoc Íránu

Spojené státy v pátek kritizovaly rozhodnutí Evropské unie poslat Íránu finanční pomoc v hodnotě 18 milionů eur (462 milionů Kč), aby se Teherán mohl vyrovnat s americkými sankcemi zavedenými kvůli jeho jadernému programu. Informovala o tom agentura Reuters. Pomoc EU kritizoval šéf odboru amerického ministerstva zahraničí pro vztahy s Íránem Brian Hook, podle něhož Brusel „vysílá špatný signál ve špatnou dobu“.

Podle Hooka trpí Íránci ekonomickou krizí, za niž může mimo jiné „zkorumpovaná vláda“. „Spojené státy a Evropská unie by měly spolupracovat, aby našly trvalé řešení pro íránský lid a ukončily hrozbu íránského režimu pro regionální a světovou stabilitu,“ uvedl Hook. Podle něj více peněz v rukou íránského režimu také znamená více prostředků pro provádění vražedných útoků v evropských zemích.

Americkou kritiku odmítl dnes íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. „Tento balíček pomůže oběma stranám ve vzájemných vztazích a nemá nic společného s jadernou dohodou,“ uvedl dnes Zaríf. Na adresu EU ale také řekl, že stále čeká na záruky ohledně pokračování prodeje íránské ropy a bankovního spolupráce. Těchto sektorů se má týkat druhá vlna amerických sankcí od podzimu.

O pomoci Íránu rozhodla ve čtvrtek Evropská komise. Jde o součást balíčku 50 milionů eur vyčleněných pro Írán. Z oněch 18 milionů eur poputuje osm milionů do íránského soukromého sektoru, včetně menších a středně velkých podniků, a také organizaci propagující íránský obchod. Dalších osm milionů je určeno na projekty týkající se životního prostředí a dva miliony na boj s drogovou závislostí.

Írán čelí novým americkým sankcím od začátku měsíce a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim. Je to přímý důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Írán se na základě této dohody zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Trumpovi mimo jiné vadilo, že dohoda se nevztahuje na íránský balistický program či na zapojení země do válek v Sýrii a Jemenu.

K odstoupení USA od dohody, kterou podepsaly také Británie, Francie, Rusko, Čína a Evropská unie, se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby zachovala obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Obchod s ÍránemObchod s Íránemautor: Info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud