Špičkový agent a vyměněný zrádce. Kdo je Rus, kterého otrávili v Británii? | info.cz

Články odjinud

Špičkový agent a vyměněný zrádce. Kdo je Rus, kterého otrávili v Británii?

Býval špičkovým ruským agentem, vynášel ale informace britské tajné službě. Ze Sergeje Skripala se rázem stal vyvrhel, který měl sedět 13,5 roku ve vězení. Na svobodu se dostal až v rámci velké výměny špionů se Spojenými státy. Pro Rusko ale dál zůstal nepřítelem. Nyní Skripal a jeho dcera Julia bojují ve Velké Británii o život. Po otravě skončili v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče.

Před osmi lety hostilo vídeňské letiště zkraje července významnou událost. Na jeho půdě si Rusko a Spojené státy vyměnili celkem čtrnáct špiónů. Z Washingtonu do Moskvy putovalo deset lidí včetně slavné Anny Chapmanové, která se v Rusku stala celebritou známou jako agentka 90-60-90.

Desítku uvítal v Moskvě i tehdejší premiér Vladimir Putin. Zpíval s nimi vlastenecké písně. Chapmanová i další členové skupiny, kterou krátce před tím zadrželi Američané, dostali vysoká státní vyznamenání.

„Rychlý návrat do Ruska umožnil nový duch v rusko-amerických vztazích a vysoká úroveň vzájemného pochopení prezidentů obou zemí,“ pochvaloval si tehdy Kreml pod vedením prezidenta Dmitrije Medvěděva.

Padlý agent

Součástí jedné z největších výměn špiónů od druhé světové války byla ale i čtveřice ruských vězňů. Ti naopak o všechna vyznamenání a hodnosti přišli. Byl mezi nimi i Sergej Skripal. Tehdy 58letý bývalý agent vojenské rozvědky GRU.

Tu má pod palcem generální štáb ozbrojených sil a zodpovídá se přímo prezidentovi. Své špiony posílá do celého světa. Skripalova pověst v rámci organizace byla dobrá, patřil mezi oceňované důstojníky.

Jeho příběh nabral na obrátkách v 90. letech. Podle tajné služby FSB ho v roce 1995 rekrutovala britská tajná služba MI6. Skripal jí měl vynášet utajené informace, a to i po jeho odchodu v roce 1999. Výměnou mu na jeho španělský účet doputovalo sto tisíc dolarů (asi 2 miliony korun).

V roce 2004 ho kvůli tomu zadržela policie. „Přehráli jste mě,“ pravil suše krátce po zatčení. Necelé dva roky nato u soudu přiznal vinu. Za zradu ve formě špionáže dostal 13,5 roku vězení. Ruská média tehdy jeho trest označila za mírný vzhledem ke škodě, kterou Rusku způsobil.

Skripal si nakonec odseděl jen pět a půl roku. Na konci první dekády nového tisíciletí ho kvůli zmíněné výměně Medvěděv omilostnil. Skripal se následně i s rodinou usadil v jihoanglickém městě Salisbury. Ve Velké Británii zůstal dodnes. Část jeho rodiny ale dál navštěvovala Rusko.

Tajemná úmrtí v rodině

Rok po výměně si s ženou Ljudmilou koupili nový dům. Ljudmila si ho ale příliš neužila. Zemřela v roce 2012. Začala tím série tragických událostí, která Skripala a jeho rodinu provázela. Rok 2014 byl poslední, kterého se dožil jeho bratr. Před rokem zemřel při návštěvě Petrohradu jeho 43letý syn.

Rodina byla podezíravá. Nevěřila, že úmrtí jsou náhodná. Okolnosti jejich smrti byly podle Skripalových příbuzných podezřelé. Na rozdíl od oslavovaných agentů, které Moskva získala z USA, byl naopak Skripal pro Putinův režim nepohodlnou osobou. Že Kreml nemá zběhy rád, naznačil také někdejší ruský agent Igor Sutjagin. Skripal se sám nedávno obrátil na policii s obavami o svůj život.

Sutjagin narážel na případ Alexandra Litviněnka. Bývalého ruského agenta a následně pracovníka britské tajné služby v roce 2006 v Londýně otrávili radioaktivním poloniem. Litviněnko ze své smrti obviňoval právě Putina. Britští vyšetřovatelé podezírají jiné ruské agenty Dmitrije Kovtuna a Andreje Lugovoje. Látku mu měli zamíchat do čaje během společné schůzky.

Stojí za otravou Rusko?

Litviněnkovu případu se podobá i zatím poslední kapitola Skripalova příběhu. V neděli odcházel spolu s 33letou dcerou Julií z restaurace poblíž obchodního centra u řeky Avon. Oba se náhle zhroutili a zůstali ležet na lavičce.

„Žena měla úplně bílé otevřené oči a pěnu u úst. Pak strnul i ten muž. Přestal se hýbat. Jen upřeně koukal pod sebe,“ popsal svědek události Jemie Paine.

Do vyšetřování případu se zapojila i protiteroristická jednotka. Policejní mluvčí Mark Rowley ho označil za neobvyklý. Pochopitelně se začalo spekulovat o vraždě na objednávku Kremlu. Ministr zahraničí Boris Johnson odmítl Moskvu z útoku obvinit, aby nepředjímal výsledky vyšetřování. Jednat chce, až pokud by se obvinění potvrdilo.

„Pokud se tato podezření ukážou jako opodstatněná, přijme naše vláda veškerá opatření, která považujeme za nezbytná k ochraně života lidí v této zemi a jejich svobod,“ konstatoval Johnson, podle něhož by v takovém případě Británie zvažovala například účast na světovém šampionátu ve fotbale, který v létě hostí právě Rusko.

Skripal i jeho dcera zatím dál v nemocnici bojují o život. Zůstávají v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče. Moskva jakoukoli vinu odmítá. Nemá prý informace o tom, co mohlo kolaps páru způsobit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naopak nabídl Londýnu v případě potřeby pomoc na vyšetřování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud