Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špionážní válka: Loni jsme zmařili činnost čtyř stovek zahraničních agentů, oznámil Putin

V Rusku loni zmařili činnost více než 400 zahraničních agentů. Na setkání s vedením ruské tajné služby FSB to dnes řekl prezident Vladimir Putin. Podle médii také vyzval bezpečnostní složky, aby i nadále mařily zahraniční pokusy získat informace o ruské politice, obraně a ekonomice.

„Jak všichni víte, v posledních letech jsme zaznamenali nárůst aktivity zahraničních bezpečnostních agentur,“ řekl Putin. „Pracují v Rusku velmi pečlivě a využívají přitom nejmodernější špionážní technologie. Jen loni byla zmařena činnost 72 špionážních důstojníků a 397 zahraničních agentů,“ dodal prezident.

Putin v nadcházejících volbách usiluje o znovuzvolení na další šestileté období v čele ruského státu a o jeho výhře není prakticky pochyb. Průzkumy státních agentur mu slibují už v první kole asi 70 procent hlasů. Prezident na konci 90. letech zastával mimo jiné i funkci ředitele FSB.

Putin také pochválil vedení kontrarozvědky za úspěšné utajení vývoje nových strategických zbraní. Ty prezident představil během svého projevu k ruským poslancům ve čtvrtek. Podle hlavy ruského státu podobným vybavením nedisponuje v současné době žádná jiná armáda na světě.

Prezident během dnešního vystoupení také označil za hlavní úkol FSB ochranu civilního obyvatelstva před terorismem. Upozornil přitom, že k tomu je potřeba zůstat otevřený spolupráci se zahraničními bezpečnostními agenturami a to i států, se kterými má v současné době Moskva spory.

Rusko podle Putina loni zabránilo 25 pokusům o teroristický útok a dalším 68 zločinům spojených s teroristickou činností.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1