Články odjinud

Spojenci Jemenu dostali pod kontrolu letiště v Hudajdá. Boje v okolí stále pokračují

Spojenci Jemenu dostali pod kontrolu letiště v Hudajdá. Boje v okolí stále pokračují

Spojenci jemenské vlády získali pod kontrolu letiště v západojemenském přístavu Hudajdá. Tvrdí to armádní zdroje Spojených arabských emirátů, které jsou do bojů zapojeny. Agentura AP oznámila, že vládní jednotky a jejich spojenci ovládli jižní runway mezinárodního letiště v Hudajdá. Město a místní letiště je klíčové pro zásobování jak šíitských povstalců, kteří bojují proti vládě od roku 2014, tak jemenských civilistů. O letiště se začalo bojovat v úterý, ofenziva proti povstalcům, kteří ovládli město Hudajdá, pokračuje již týden.

„Letiště v Hudajdá bylo zcela vyčištěno (od povstalců) a pod kontrolou ho mají plně“ provládní vojáci, řekl velitel ze Spojených arabských emirátů Abdas Salám Šahí. SAE jsou stejně jako Saúdská Arábie a několik dalších zemí součástí koalice, která od roku 2015 bojuje proti šíitům a hájí zájmy jemenské vlády.

Mluvčí této koalice, kterého citovala agentura Reuters, potvrdil dobytí letiště s tím, že boje pokračují v jeho okolí. „Snažíme se nyní zničit opevnění povstalců poblíž letiště,“ řekl mluvčí. Podle něj je přístav v provozu.

Podle Šahího se dobytí letiště zúčastnily jemenské brigády sestavené z bývalé elitní jednotky jemenské armády a místní bojovníci z jižního Jemenu. Podle zdrojů z brigády citovaných agenturou AP nyní jemenské síly postupují k silnici spojující přístav se Saná. Pokud ji ovládnou, ocitnou se povstalci odříznuti na pobřeží a nebudou moci počítat se zásobami z hlavního města, které je v rukou šíitů od roku 2014.

Podle dalších jemenských zdrojů citovaných AP se nyní odehrávají tvrdé boje i mimo přístavní město Hudajdá, ve vzdálenosti asi 20 kilometrů jižně od letiště.

OSN uvádí, že jemenskou válku nepřežilo 10.000 lidí a více než osm milionů Jemenců je na pokraji vyhladovění. Až 22 milionů občanů potřebuje nějakou formu pomoci. OSN se obává, že těžké boje ve městě Hudajdá humanitární krizi dále prohloubí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud