Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spojené státy připustily vinu na zabití civilistů v iráckém Mosulu. Nálety měly usmrtit desítky lidí

Spojené státy připustily vinu na zabití civilistů v iráckém Mosulu. Nálety měly usmrtit desítky lidí

Americká armáda zveřejnila výsledky šetření, kterému podrobila nálet, jež letouny mezinárodní koalice provedly 17. března na irácký Mosul a při kterém údajně zahynulo až dvě stě civilistů. Američané dle agentury Reuters přiznali, že jejich letouny opravdu zasáhly obydlené části města.

Americké velení, které dohlíží na vojenské operace na Blízkém východě, oznámilo, že ze závěrů šetření vyplývá, že mezinárodní koalice vedená Spojenými státy zasáhla bojovníky Islámského státu a jejich vybavení „v místě, které odpovídá údajným ztrátám na životech civilistů“.

Počty obětí se liší. Některé zdroje hovoří až o 200 mrtvých. Agentura Reuters s odkazem na místní zdroje uvádí, že civilisté zemřeli poté, co se letouny mezinárodní koalice strefily do kamionů napěchovaných výbušninami, které Islámský stát umístil v této hustě obydlené oblasti. Výbuch smetl okolní zástavbu, v níž našly smrt desítky civilistů. Jen o čtyři dny dříve údajně při jednom z dalších náletů na obydlenou část města zemřeli další civilisté.

Podle Johna Richardsona, zástupce amerického generála velícího v mezinárodní koalici, která operuje v Mosulu, by řešením mohla být změna taktiky. Irácká armáda dle něho zvažuje, že otevře další frontu, čímž by izolovala islamisty v problematické části města, o níž se stále vedou boje.

 

V západní části Mosulu ve čtvrtích ovládaných radikály z Islámského státu se dle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky stále nachází ještě asi 600 000 civilistů. Irácké jednotky podle odhadů dobyly zatím z rukou IS zatím asi 40 procent západního Mosulu, východní část města osvobodily už v lednu.