Články odjinud

Spor o cla udělal z kanadského premiéra znovu miláčka Západu. Je z něj nová liberální ikona

Spor o cla udělal z kanadského premiéra znovu miláčka Západu. Je z něj nová liberální ikona

Doteď pro většinu světa působil dojmem atraktivního úspěšného muže, který před třemi lety uchvátil Kanaďany. Nyní Justin Trudeau odhaluje svoji další image – hlavního obhájce liberálních hodnot. V ní kanadský premiér zaujal i Evropany, kteří se za něj postavili v jeho konfrontaci s Donaldem Trumpem.

Ve svém volném čase kanadský premiér Justin Trudeau rád boxuje. Nyní se do souboje, byť slovního, pustil i v rámci politiky. Spor o zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA a následný summit skupiny průmyslových zemí G7 z něj udělaly hvězdu globální liberální scény.

Ne že by k tomu Trudeau neměl nakročeno již dříve. Když v roce 2015 vyhrál volby a stal se předsedou vlády, byly jej plné noviny a weby po celém světě. Nejen Kanaďany si podmanil mladickostí, líbivým vzhledem a progresivními názory. Psalo se o něm jako o velkém talentu a objevovala se přirovnání k bývalým americkým prezidentům Baracku Obamovi a Johnu Fitzgeraldu Kennedymu.

Jak z Lásky nebeské

Podobně jako v Obamově případě však i u Trudeaua po čase přišlo vystřízlivění a postupný pád popularity. I kvůli odstoupení od volební reformy, na kterou mnohé voliče nalákal a pak od ní ustoupil, nebo údajnému ekologickému pokrytectví, kdy na jedné straně hájí Pařížskou dohodu a na druhou schvaluje nové ropovody. Nyní ale kanadská politická „superstar“ nabírá druhý dech, a to jak mezi svými rivaly doma, tak ve světě. Zpět pod světla reflektorů jej tentokrát nepřivedla vizáž nebo familiární přístup k voličům, nýbrž skutečné politické činy.

„My Kanaďané jsme slušní, rozumní, ale nebude také utlačovaní. Nechci zranit americké pracující. Jsou to naši sousedé. Jsou to naši přátelé. Ale mým úkolem je stát za kanadskými pracujícími, kanadskými zájmy, což budu bez cuknutí oka dělat,“ pravil Trudeau na tiskové konferenci po summitu G7, kde se spolu s evropskými partnery neúspěšně snažil přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby upustil od zavádění cel.

Trudeau si vystoupením získal popularitu na sociálních sítích. Objevovala se srovnání se slavnou scénou ze snímku Láska nebeská, v níž se americkému prezidentovi v podání Billyho Boba Thortona postavil Hugh Grant jakožto filmový britský premiér.

A jestliže Grantovu předsedovi vlády přinesla „vzpoura“ popularitu, to samé se stalo i ve skutečnosti. Summit G7 a spor o cla vyšvihl Trudeaua do role protiváhy výrazně konzervativního a nacionalistického šéfa Bílého domu.

Pomohly i Trumpovy tweety, v nichž oznámil, že kvůli Trudeauovým prohlášením odmítá podpořit závěrečné prohlášení, na němž se předtím se zbylými státníky dohodl. Prezidentovi poradci Peter Navarro a Larry Kudlow následně přidali další invektivy. První na televizní stanici Fox News prohlásil, že pro lidi jako Trudeau je vyhrazeno zvláštní místo v pekle, druhý na CNN označil slova kanadského premiéra za bodnutí do zad. 

List Wall Street Journal, který se ve spektru amerických médií řadí k těm k Trumpovi shovívavějším, to ironicky komentoval slovy: „Konečně se to stalo. Donald Trump si zvolil souboj s nejmilejšími lidmi planety.“ Navarro se za svá slova omluvil až dnes.

Body na domácí půdě

Za Trudeaua se postavili i další účastníci summitu. Předseda Evropské rady Donald Tusk v parafrázi Navarrových slov tweetoval, že pro kanadského ministerského předsedu je naopak zvláštní místo v nebi. Podpořil jej také francouzský prezident Emmanuel Macron. A sounáležitost vyjádřil i konzervativní kanadský politik a nastupující premiér provincie Ontario Doug Ford.

Vedle snahy hájit kanadské zájmy a budovat svoji pozici globální ikony má Trudeaův protiútok také další, neméně důležitý podtext. Kanadu příští rok čekají volby, v nichž bude 46letý politik obhajovat premiérský post. Průzkumy přitom naznačovaly, že jeho Liberální strana může prohrát s konzervativci.

Souboj s mezi Kanaďany neoblíbeným Trumpem, který komentátoři přirovnávají ke sporům Trudeauova otce – taktéž premiéra – s bývalým americkým prezidentem Richardem Nixonem, tak může vedle popularity ve světě a v diplomatických kruzích přinést elegánovi z Ottavy i kýžené body na domácí scéně.