Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spor o cla udělal z kanadského premiéra znovu miláčka Západu. Je z něj nová liberální ikona

Spor o cla udělal z kanadského premiéra znovu miláčka Západu. Je z něj nová liberální ikona

Doteď pro většinu světa působil dojmem atraktivního úspěšného muže, který před třemi lety uchvátil Kanaďany. Nyní Justin Trudeau odhaluje svoji další image – hlavního obhájce liberálních hodnot. V ní kanadský premiér zaujal i Evropany, kteří se za něj postavili v jeho konfrontaci s Donaldem Trumpem.

Ve svém volném čase kanadský premiér Justin Trudeau rád boxuje. Nyní se do souboje, byť slovního, pustil i v rámci politiky. Spor o zavedení cel na dovoz hliníku a oceli do USA a následný summit skupiny průmyslových zemí G7 z něj udělaly hvězdu globální liberální scény.

Ne že by k tomu Trudeau neměl nakročeno již dříve. Když v roce 2015 vyhrál volby a stal se předsedou vlády, byly jej plné noviny a weby po celém světě. Nejen Kanaďany si podmanil mladickostí, líbivým vzhledem a progresivními názory. Psalo se o něm jako o velkém talentu a objevovala se přirovnání k bývalým americkým prezidentům Baracku Obamovi a Johnu Fitzgeraldu Kennedymu.

Jak z Lásky nebeské

Podobně jako v Obamově případě však i u Trudeaua po čase přišlo vystřízlivění a postupný pád popularity. I kvůli odstoupení od volební reformy, na kterou mnohé voliče nalákal a pak od ní ustoupil, nebo údajnému ekologickému pokrytectví, kdy na jedné straně hájí Pařížskou dohodu a na druhou schvaluje nové ropovody. Nyní ale kanadská politická „superstar“ nabírá druhý dech, a to jak mezi svými rivaly doma, tak ve světě. Zpět pod světla reflektorů jej tentokrát nepřivedla vizáž nebo familiární přístup k voličům, nýbrž skutečné politické činy.

„My Kanaďané jsme slušní, rozumní, ale nebude také utlačovaní. Nechci zranit americké pracující. Jsou to naši sousedé. Jsou to naši přátelé. Ale mým úkolem je stát za kanadskými pracujícími, kanadskými zájmy, což budu bez cuknutí oka dělat,“ pravil Trudeau na tiskové konferenci po summitu G7, kde se spolu s evropskými partnery neúspěšně snažil přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby upustil od zavádění cel.

Trudeau si vystoupením získal popularitu na sociálních sítích. Objevovala se srovnání se slavnou scénou ze snímku Láska nebeská, v níž se americkému prezidentovi v podání Billyho Boba Thortona postavil Hugh Grant jakožto filmový britský premiér.

A jestliže Grantovu předsedovi vlády přinesla „vzpoura“ popularitu, to samé se stalo i ve skutečnosti. Summit G7 a spor o cla vyšvihl Trudeaua do role protiváhy výrazně konzervativního a nacionalistického šéfa Bílého domu.

Pomohly i Trumpovy tweety, v nichž oznámil, že kvůli Trudeauovým prohlášením odmítá podpořit závěrečné prohlášení, na němž se předtím se zbylými státníky dohodl. Prezidentovi poradci Peter Navarro a Larry Kudlow následně přidali další invektivy. První na televizní stanici Fox News prohlásil, že pro lidi jako Trudeau je vyhrazeno zvláštní místo v pekle, druhý na CNN označil slova kanadského premiéra za bodnutí do zad. 

List Wall Street Journal, který se ve spektru amerických médií řadí k těm k Trumpovi shovívavějším, to ironicky komentoval slovy: „Konečně se to stalo. Donald Trump si zvolil souboj s nejmilejšími lidmi planety.“ Navarro se za svá slova omluvil až dnes.

Body na domácí půdě

Za Trudeaua se postavili i další účastníci summitu. Předseda Evropské rady Donald Tusk v parafrázi Navarrových slov tweetoval, že pro kanadského ministerského předsedu je naopak zvláštní místo v nebi. Podpořil jej také francouzský prezident Emmanuel Macron. A sounáležitost vyjádřil i konzervativní kanadský politik a nastupující premiér provincie Ontario Doug Ford.

Vedle snahy hájit kanadské zájmy a budovat svoji pozici globální ikony má Trudeaův protiútok také další, neméně důležitý podtext. Kanadu příští rok čekají volby, v nichž bude 46letý politik obhajovat premiérský post. Průzkumy přitom naznačovaly, že jeho Liberální strana může prohrát s konzervativci.

Souboj s mezi Kanaďany neoblíbeným Trumpem, který komentátoři přirovnávají ke sporům Trudeauova otce – taktéž premiéra – s bývalým americkým prezidentem Richardem Nixonem, tak může vedle popularity ve světě a v diplomatických kruzích přinést elegánovi z Ottavy i kýžené body na domácí scéně.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1