Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Spory o brexit: Přechodné období nemusí vůbec nastat, varoval hlavní vyjednavač EU

Spory o brexit: Přechodné období nemusí vůbec nastat, varoval hlavní vyjednavač EU

Vyjednávač bloku pro brexit Michel Barnier dnes v Bruselu upozornil, že pohled zemí EU a Británie na podobu možného přechodného období po britském odchodu z unie je v některých věcech nadále zásadně rozdílný. Přechodné období se vůbec nemusí stát realitou, varoval Barnier. Podle něj je třeba tento problém vyřešit rychle.

„Přechodné období není daná věc,“ upozornil dnes Barnier na tiskové konferenci po skončení prvního kola jednání obou stran od prosince. Před novináře přišel sám, při podobných případech v minulosti přitom obvykle o závěru jednacího kola informoval společně se svým britským protějškem Davidem Davisem.

Evropská unie předpokládá, že v přechodném období bude Británie členem společného trhu, a zároveň se na ní budou vztahovat všechny povinnosti z toho plynoucí. Jako země mimo EU ale už nebude mít zastoupení v unijních orgánech a institucích a nebude se tak podílet na rozhodování o podobě pravidel.

„Je málo času. Máme únor a příští říjen je třeba mít dohodu hotovou a připravenou k ratifikaci,“ poznamenal Barnier.

Evropská komise tento týden zveřejnila svůj návrh části budoucí dohody o brexitu, která se možným přechodným obdobím zabývá. O textu, který vznikl na základě směrnic od členských států, budou nyní jednat členské země. Z Londýna už zazněla kritika zveřejnění návrhu, který je vůči britské straně relativně tvrdý. Za nekolegiální to označil například i vyjednávač Davis. Pokud by britská strana například pravidla porušila, chce mít unie možnost zemi některá práva rychle omezit.

Barnier také uvedl, že britská strana zatím stále nenabídla žádnou konkrétnější představu ohledně budoucího uspořádání vzájemných vztahů.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek