Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stal se symbolem hrůz války v Sýrii, pak zmizel. Podívejte se, jak „slavný“ chlapec dopadl

Stal se symbolem hrůz války v Sýrii, pak zmizel. Podívejte se, jak „slavný“ chlapec dopadl

Loni se stal symbolem občanské války v Sýrii, letos jeho otec mluví o tom, že rebelové jsou špatní a v propagandistické televizi velebí Bašára Asada. Fotografie zkrvaveného tříletého chlapce Omrana Daqneeshe před rokem obletěla celý svět. Záhy ale jako by zmizel. Jeho rodiče to nyní vysvětlují tím, že nechtěli, aby se chlapec stal nástrojem propagandy. Jeho otec nyní po roce promluvil a na videu se ukázal i se svým synem. Paradoxně se objevil na televizním kanále, který je přímo spojený s propagandou současného syrského vůdce Asada. Podle některých je ale otec rukojmím, který nyní musí říkat to, co mu režim poručí.

„Změnil jsem Omranovi jméno, aby ho nikdo nepoznal, a změnil jsem také jeho účes,“ řekl chlapcův otec Mohamad Kheir Daqneesh iránským novinářům. Dítě na videu vypadá šťastněji, je čisté a zřejmě zdravé. Rodina nyní bydlí dál v Sýrii na území ovládaném režimem.

Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011. Přestože někteří utekli, jiní zůstali dál v místě, kde jim hrozilo bezprostřední nebezpečí. Podle deníku The New York Times to ale není proto, že by tyto rodiny podporovaly bojující rebely. Spíše chtěly zůstat a ochraňovat svůj majetek.

„Zůstal jsem v Sýrii. Je to moje země, tady jsem vyrostl a žil a tady vychovám i svoje děti. To opozice ubližuje nám a naší zemi a nutí nás utíkat,“ řekl Mohamad Kheir Daqneesh už v jednom z dřívějších rozhovorů tento týden.

Muž novinářům také popsal loňskou srpnovou noc, kdy na jeho dům spadla bomba. Podle jeho slov ale není jasné, zda za útokem byl Asad, nebo ruské stíhačky. Tehdy tříletého Omrana se mu podařilo z trosek zachránit, jeho starší desetiletý syn Ali ale zemřel. K jejich rozbořenému domu tehdy dorazili dobrovolní záchranáři, takzvané Bílé přilby. „Vzali Omrana a posadili ho do sanitky, kde ho natočili. Bylo to proti mojí vůli, já jsem zatím hledal dál v troskách,“ vysvětluje Daqneesh starší.

Zároveň dodává, že po tom, co se video jeho syna objevilo ve všech médiích, nabídli mu opoziční aktivisti, aby za peníze promluvil do médií proti syrskému režimu a státu. Měli mu údajně zajistit i cestu do Turecka a získání občanství. To otec chlapce odmítl. Pro-Asadovským médiím také nyní řekl, že se jeho syna pokoušeli unést ozbrojení muži.

Není ale jisté, zda to, co Omranův otec říká, skutečně tak myslí. Syrský režim si bezpečně hlídá civilisty, kteří promlouvají do médií a ti proto nemohou mluvit svobodně. „Omranův otec řekl, že nepotřebuje peníze a nechce, aby někdo filmoval jeho dítě. Je ale otázkou, nakolik může tento muž ale vůbec říkat něco jiného,“ uvedl prominentní opoziční aktivista Abdelkafi al-Hamdo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744