Stal se symbolem hrůz války v Sýrii, pak zmizel. Podívejte se, jak „slavný“ chlapec dopadl | info.cz

Články odjinud

Stal se symbolem hrůz války v Sýrii, pak zmizel. Podívejte se, jak „slavný“ chlapec dopadl

Loni se stal symbolem občanské války v Sýrii, letos jeho otec mluví o tom, že rebelové jsou špatní a v propagandistické televizi velebí Bašára Asada. Fotografie zkrvaveného tříletého chlapce Omrana Daqneeshe před rokem obletěla celý svět. Záhy ale jako by zmizel. Jeho rodiče to nyní vysvětlují tím, že nechtěli, aby se chlapec stal nástrojem propagandy. Jeho otec nyní po roce promluvil a na videu se ukázal i se svým synem. Paradoxně se objevil na televizním kanále, který je přímo spojený s propagandou současného syrského vůdce Asada. Podle některých je ale otec rukojmím, který nyní musí říkat to, co mu režim poručí.

„Změnil jsem Omranovi jméno, aby ho nikdo nepoznal, a změnil jsem také jeho účes,“ řekl chlapcův otec Mohamad Kheir Daqneesh iránským novinářům. Dítě na videu vypadá šťastněji, je čisté a zřejmě zdravé. Rodina nyní bydlí dál v Sýrii na území ovládaném režimem.

Občanská válka v Sýrii začala v roce 2011. Přestože někteří utekli, jiní zůstali dál v místě, kde jim hrozilo bezprostřední nebezpečí. Podle deníku The New York Times to ale není proto, že by tyto rodiny podporovaly bojující rebely. Spíše chtěly zůstat a ochraňovat svůj majetek.

„Zůstal jsem v Sýrii. Je to moje země, tady jsem vyrostl a žil a tady vychovám i svoje děti. To opozice ubližuje nám a naší zemi a nutí nás utíkat,“ řekl Mohamad Kheir Daqneesh už v jednom z dřívějších rozhovorů tento týden.

Muž novinářům také popsal loňskou srpnovou noc, kdy na jeho dům spadla bomba. Podle jeho slov ale není jasné, zda za útokem byl Asad, nebo ruské stíhačky. Tehdy tříletého Omrana se mu podařilo z trosek zachránit, jeho starší desetiletý syn Ali ale zemřel. K jejich rozbořenému domu tehdy dorazili dobrovolní záchranáři, takzvané Bílé přilby. „Vzali Omrana a posadili ho do sanitky, kde ho natočili. Bylo to proti mojí vůli, já jsem zatím hledal dál v troskách,“ vysvětluje Daqneesh starší.

Zároveň dodává, že po tom, co se video jeho syna objevilo ve všech médiích, nabídli mu opoziční aktivisti, aby za peníze promluvil do médií proti syrskému režimu a státu. Měli mu údajně zajistit i cestu do Turecka a získání občanství. To otec chlapce odmítl. Pro-Asadovským médiím také nyní řekl, že se jeho syna pokoušeli unést ozbrojení muži.

Není ale jisté, zda to, co Omranův otec říká, skutečně tak myslí. Syrský režim si bezpečně hlídá civilisty, kteří promlouvají do médií a ti proto nemohou mluvit svobodně. „Omranův otec řekl, že nepotřebuje peníze a nechce, aby někdo filmoval jeho dítě. Je ale otázkou, nakolik může tento muž ale vůbec říkat něco jiného,“ uvedl prominentní opoziční aktivista Abdelkafi al-Hamdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud