Články odjinud

Startují jednání o nové italské vládě. Odborníci čekají tuhou bitvu, do čela se opět dere Berlusconi

Startují jednání o nové italské vládě. Odborníci čekají tuhou bitvu, do čela se opět dere Berlusconi

Italský prezident Sergio Matarella zahájí ve středu dvoudenní rozhovory o sestavení vlády, které vyvrcholí ve čtvrtek jednáním s hlavními politickými stranami. Protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) a euroskeptická Liga, jimž Italové přisoudili relativní vítězství v nedávných volbách, se v předvečer konzultací s prezidentem přetahují o čelnou pozici, napsala dnes agentura ANSA.

M5S chce nyní za premiéra protlačit svého šéfa, 31letého Luigiho di Maia. Liga z vítězné středopravé koalice zase trvá na spojenectví se stranou Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Ten je ovšem nepřijatelný pro M5S, které si zakládá na transparentnosti a protestu proti nekalým praktikám zavedených politických elit - právě ty Berlusconi symbolizuje.

Odborníci soudí, že se M5S a Liga mohou domluvit na zmírnění sankcí vůči Rusku a deportacích tisíců migrantů. Mohly by také dojít ke shodě ohledně klíčového programového bodu M5S, tedy všeobecného měsíčního základního příjmu.

 Italské parlamentní volby skončily patem a žádná ze tří politických sil - středopravá koalice, protisystémové M5S a neúspěšný blok levého středu - nezískala parlamentní většinu. Za vítěze voleb média označují nejsilnější stranu M5S a Ligu, jež překvapivě získala nejvíce hlasů v rámci středopravé koalice, a určuje tedy její směr.

Jednání o sestavení vlády se může táhnout celé týdny, ba dokonce měsíce, napsala agentura ANSA. Agentura Bloomberg uvedla, že v minulosti trvalo sestavení vlády v Itálii v průměru 51 dní. Volby se konaly před měsícem.

 „Řekl bych, že (se sestavením vlády) rozhodně spěchat nebudou. Může se klidně stát, že Gentiloniho kabinet bude vládnout dva tři měsíce v demisi. To je v Itálii celkem běžná praxe, že vláda je dva tři měsíce v demisi,“ řekl ČTK politolog Martin Mejstřík. Dodal také, že Itálie má dobrou zkušenost s úřednickými vládami.

 Maurizio Martina, dočasný šéf dříve vládnoucí Demokratické strany (PD), která ve volbách neuspěla, potvrdil, že PD chce zůstat v opozici, informoval deník La Stampa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud