Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stovky mrtvých na příkaz státu? Na Jamajce vládne "kultura strachu"

Stovky mrtvých na příkaz státu? Na Jamajce vládne "kultura strachu"
 

Jamajští policisté podle lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) nezákonně zabíjejí stovky lidí ročně. Postupují zřejmě navíc podle rozkazu úřadů nebo alespoň s jejich vědomím. Za poslední rok sice počet podobných případů klesl, situace se ale podle svědků AI výrazně nemění.

„Šokující kultura strachu a násilí umožňuje jamajským policistům, aby jim procházely stovky nezákonných zabití ročně. Šokující nespravedlnost je tam normou," říká ředitelka karibské pobočky Amnesty International Erika Guevara-Rosasová. 

Od roku 2000 zabili podle AI jamajští policisté nezákonně tři tísice lidí. Podobné statistiky uvádí i místní organizace Indecom, která se na policejní brutalitu dlouhodobě zaměřuje.

„Nezákonné zabíjení mladých mužů a následná snaha o umlčení jejich příbuzných se zdá být alternativou k tradičním postupům vyšetřovatelům. Za posledních dvacet let se jamajská bezpečnostní politika – násilím proti násilí – prokázala jako neefektivní. Kořeny kriminality nijak nepotírá." říká Guevara-Rosasová.

Počet lidí, které strážníci zabili, v posledních letech mírně klesl. Loni jich bylo 101, před třemi lety 258. Snaha o změnu v policejních metodách ale podle Amnesty International v zemi není. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1