Články odjinud

Středozemní moře se mění v pohřebiště. Za poslední měsíc se v něm utopilo šest set lidí včetně batolat

Středozemní moře se mění v pohřebiště. Za poslední měsíc se v něm utopilo šest set lidí včetně batolat

Jen za poslední čtyři týdny se ve Středozemním moři utopilo přes 600 lidí včetně batolat, což představuje polovinu ze všech letošních obětí v této oblasti. Tragédie má na svědomí nepřítomnost záchranných lodí nevládních organizací ve Středozemním moři, která je způsobená blokádou a překážkami ze strany evropských států, uvedli dnes Lékaři bez hranic.

Italské úřady minulý měsíc zabránily vylodění lodi Aquarius, která přepravovala 630 lidí zachráněných na moři. „Neuvěřitelný moment nastal, když nás odmítla Itálie. Situace byla těžká nejen pro nás, ale hlavně pro migranty na palubě. Někteří začali panikařit a ptali se, jak se dostanou zpátky do Libye. Jeden chtěl dokonce skočit z lodi. Po hodinách čekání se z lodního hlášení ozvalo, že nás přijme Valencie. Všichni začali tančit a jásat,“ řekl pro INFO.CZ lékař David Beversluis, který na lodi Aquarius ošetřuje v rámci mise Lékařů bez hranic.

Ze strany evropských politiků se na nevládní organizace snesla kritika, že svým přístupem povzbuzují lidi k útěku, ale nedávné události ukázaly, že lidé z Libye prchají nezávisle na tom, zda jsou na moři přítomné záchranné čluny. „Násilí, chudoba a konflikty vedou k tomu, že lidé riskují své životy i životy svých dětí,“ upozorňují Lékaři bez hranic.

Organizace považuje za nepřijatelné, že Evropská unie podporuje libyjskou námořní stráž, která uprchlíky odchytává a přesouvá do detenčních center v Libyi. Dle Lékařů bez hranic přitom nehledí na jejich životy ani zdravotní stav.

Podle Beversliuse je ostudné, že se Evropská unie nesnaží zavést záchranný mechanismus v jižní části Středozemního moře. „Vadí mi i odsouvání problému a dělání, že se nás to netýká. Fascinuje mě třeba to, že ještě loni, kdy se objevila svědectví z detenčních táborů v Libyi, byl celý západní svět v šoku, a teď, o několik měsíců později, najednou navrhujeme posílat lidi, co utíkají, zpátky do těchto nelidských podmínek,“ říká.

Podle Lékařů bez hranic je třeba mít ve Středozemním moři plně fungující záchranný systém. Dosud tomu tak není, organizace proto apeluje na to, aby lodě nevládních organizací měly přístup do nejbližších bezpečných přístavů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud