Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Středozemní moře se mění v pohřebiště. Za poslední měsíc se v něm utopilo šest set lidí včetně batolat

Středozemní moře se mění v pohřebiště. Za poslední měsíc se v něm utopilo šest set lidí včetně batolat

Jen za poslední čtyři týdny se ve Středozemním moři utopilo přes 600 lidí včetně batolat, což představuje polovinu ze všech letošních obětí v této oblasti. Tragédie má na svědomí nepřítomnost záchranných lodí nevládních organizací ve Středozemním moři, která je způsobená blokádou a překážkami ze strany evropských států, uvedli dnes Lékaři bez hranic.

Italské úřady minulý měsíc zabránily vylodění lodi Aquarius, která přepravovala 630 lidí zachráněných na moři. „Neuvěřitelný moment nastal, když nás odmítla Itálie. Situace byla těžká nejen pro nás, ale hlavně pro migranty na palubě. Někteří začali panikařit a ptali se, jak se dostanou zpátky do Libye. Jeden chtěl dokonce skočit z lodi. Po hodinách čekání se z lodního hlášení ozvalo, že nás přijme Valencie. Všichni začali tančit a jásat,“ řekl pro INFO.CZ lékař David Beversluis, který na lodi Aquarius ošetřuje v rámci mise Lékařů bez hranic.

Ze strany evropských politiků se na nevládní organizace snesla kritika, že svým přístupem povzbuzují lidi k útěku, ale nedávné události ukázaly, že lidé z Libye prchají nezávisle na tom, zda jsou na moři přítomné záchranné čluny. „Násilí, chudoba a konflikty vedou k tomu, že lidé riskují své životy i životy svých dětí,“ upozorňují Lékaři bez hranic.

Organizace považuje za nepřijatelné, že Evropská unie podporuje libyjskou námořní stráž, která uprchlíky odchytává a přesouvá do detenčních center v Libyi. Dle Lékařů bez hranic přitom nehledí na jejich životy ani zdravotní stav.

Podle Beversliuse je ostudné, že se Evropská unie nesnaží zavést záchranný mechanismus v jižní části Středozemního moře. „Vadí mi i odsouvání problému a dělání, že se nás to netýká. Fascinuje mě třeba to, že ještě loni, kdy se objevila svědectví z detenčních táborů v Libyi, byl celý západní svět v šoku, a teď, o několik měsíců později, najednou navrhujeme posílat lidi, co utíkají, zpátky do těchto nelidských podmínek,“ říká.

Podle Lékařů bez hranic je třeba mít ve Středozemním moři plně fungující záchranný systém. Dosud tomu tak není, organizace proto apeluje na to, aby lodě nevládních organizací měly přístup do nejbližších bezpečných přístavů. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744