Studentku v Bangladéši zákeřně upálili. Dovolila si nahlásit pokus o znásilnění | info.cz

Články odjinud

Studentku v Bangladéši zákeřně upálili. Dovolila si nahlásit pokus o znásilnění

Upálili ji, protože si stěžovala na sexuální obtěžování a pokus o znásilnění. Chtěli, aby obvinění stáhla. Bylo jí devatenáct (podle některých zdrojů jen osmnáct) roků a sexuálním predátorem byl představený islámské školy, do které docházela. Jen pět dní poté, co si stěžovala na policii, jí nejméně čtyři muži vylákali na střechu školy. Tady jí polili petrolejem a škrtli. Jmenovala se Nusrat Džahan Rafíová a její vražda vyvolala hněv i demonstrace po celém Bangladéši.

Tragický příběh mladé studentky se začal psát 27. března, kdy ji ředitel školy zavolal do své kanceláře. Tam se jí měl opakovaně dotýkat. Dívka utekla a vydala se na policii, kde událost nahlásila. A podle všeho se tak 'odsoudila' k smrti.

Bangladéšští strážci zákona tentokrát podle norem opravdu nepostupovali – postiženou ženu proti její vůli při výpovědi natočili. Video se pak dostalo do místních médií, kterým je mohl poskytnout sotva kdo jiný než některý z mužů v uniformě. Mimochodem, Nusrat tušila problém a dávala si proto ruce před obličej, policista jí ale nařídil, aby si tvář nezakrývala.

Šestého dubna pak dívku vylákala skupina mužů na školní střechu. A zapálili jí. Utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a o čtyři dny později zemřela. Důvod? Odmítla se podvolit a obvinění navzdory vyhrůžkám nestáhla.

Nusrat Jahan Rafi

Bangladéšské ženy, ale nejen ony, se nyní vydaly do ulic. Demonstrují proti všudypřítomnému sexismu v konzervativní islámské společnosti (muslimové tvoří více než 90 procent obyvatel). Hovoří o zneužívání a beztrestně páchaném násilí na ženách. Stěžují si na ponižující výslechy, které studentka musela podstoupit na místech, kde hledala ochranu a spravedlnost. Poukazují na provázanost místních bossů a policie, která slouží především mocným. A jistě nejde jen o okres Feni, který leží zhruba 160 kilometrů jižně od hlavního města Dháky a kde se tragédie odehrála.

„Strašlivá vražda této statečné ženy, která pouze hledala spravedlnost, jasně ukazuje, jak špatně se bangladéšská vláda staví k obětem sexuálního násilí,“ konstatuje Meenakshi Gangulyová, šéfka jihoasijské sekce organizace Human Rights Watch. „Bangladéšské úřady prostě neberou oběti sexuálního násilí vážně a neumějí je ochránit před pomstou,“ dodává.

Policie, na kterou nyní tlačí už i vláda, podle posledních zpráv v souvislosti s vraždou pozatýkala zřejmě až 15 lidí. Za mřížemi je rovněž lídr školy Sirádž ud-Daúla, kterého zažalovala i matka upálené žačky.

Nicméně, jen během loňského roku minimálně sedm znásilněných žen raději volilo sebevraždu, než by žily s cejchem, který by jim patriarchální společnost vypálila. Ženské organizace loni registrovaly 940 ohlášených znásilnění v zemi s více než 160 miliony obyvatel. Opravdový počet těchto zločinů je dramaticky vyšší.

„Pokud se žena rozhodne hledat spravedlnost v případě sexuálního obtěžování, čeká jí především další obtěžování. Soudy se táhnou roky, ona sama je vystavena pohrdání, kterým ji společnost zahrnuje. Policie je navíc v těchto případech laxní,“ vysvětluje stanici BBC advokátka Salma Alíová. „Oběti proto takové žaloby obvykle vzdají. Násilníci nejsou potrestáni a podobné zločiny páchají nadále. A další napadené ženy se bojí chodit k soudům, neboť vidí, jak takové pře dopadají,“ uzavírá někdejší šéfka asociace bangladéšských právniček.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud