Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Jestli mají pravdu cynikové, kteří konflikt v Sýrii vidí jako monstrózní reklamní kampaň na vojenské zboží, Rusové v něm utrpěli tvrdou porážku. Indická strana odmítla pokračování projektu FGFA. Ten měl na základě supermoderní ruské stíhačky Su-57 postavit špičkový letoun páté generace. V ohrožení je celá stavba dalších Su-57, projekt totiž měl být dále financován právě z indických peněz.

Pro Rusko jde o tvrdou ránu, píše se na webu magazínu Jane’s Defence Weekly. Putinův režim totiž dlouhodobě usiluje o získání dominantního postavení v dodávkách zbrojního vybavení do Indie. V rámci programu FGFA plánovalo indické ministerstvo obrany nakoupit 127 stíhaček. Stíhačka FGFA je přitom Su-57, přičemž Indie požadovala transfer ruského know-how do Indie a co největší podíl indického průmyslu na projektu.

Vyjednávání o projektu se táhlo jedenáct let a charakterizovalo je stále klesající nadšení Indů pro ruskou technologii. Su-57 se totiž pro Rusko postupně stal učiněnou noční můrou. Letadlo vzniklo jako reakce na americké letouny páté generace F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Oba americké projekty trpí celou řadou technických obtíží. Rusko je na tom vzhledem ke své technologické zaostalosti ještě hůř.

Vývoj superstíhačky byl zahájen z čistě politického rozhodnutí. Pro moskevský establishment je totiž nepřijatelný stav, kdy se nemůže alespoň chlubit zbraněmi srovnatelnými s tím nejpokročilejším a nejlepším, co může nabídnout kterýkoliv z velmocenských soků. Suchoj v projektu stíhačky páté generace utopil obrovské sumy peněz, přičemž do letuschopného stavu se nakonec povedlo uvést jen asi sedm strojů.

Ekonomickou záchranu celého projektu měl být právě FGFA. Ochladlý zájem Indů mělo povzbudit nedávné nasazení Su-57 nad Sýrií, ale nestalo se. Rusové nedokázali provést žádnou výraznou demonstraci schopností tohoto stroje.

Podle Jane’s Defence Indové nyní ostře zdůraznili „rozdílnost pohledů na technologické schopnosti Su-57,“ což může znamenat jediné: ostré nasazení letadel ukázalo, že projekt v dané podobě není dostatečně pokročilý.

Rusko utrpělo nejen ekonomickou a prestižní, ale také strategickou ránu. Indie totiž prakticky současně s oznámením o konci projektu FGFA oznámila, že si opatří francouzské stíhačky Rafale, dále jedná o nákupu amerických F-16 a také se zajímá o švédské Gripeny.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1