Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Jestli mají pravdu cynikové, kteří konflikt v Sýrii vidí jako monstrózní reklamní kampaň na vojenské zboží, Rusové v něm utrpěli tvrdou porážku. Indická strana odmítla pokračování projektu FGFA. Ten měl na základě supermoderní ruské stíhačky Su-57 postavit špičkový letoun páté generace. V ohrožení je celá stavba dalších Su-57, projekt totiž měl být dále financován právě z indických peněz.

Pro Rusko jde o tvrdou ránu, píše se na webu magazínu Jane’s Defence Weekly. Putinův režim totiž dlouhodobě usiluje o získání dominantního postavení v dodávkách zbrojního vybavení do Indie. V rámci programu FGFA plánovalo indické ministerstvo obrany nakoupit 127 stíhaček. Stíhačka FGFA je přitom Su-57, přičemž Indie požadovala transfer ruského know-how do Indie a co největší podíl indického průmyslu na projektu.

Vyjednávání o projektu se táhlo jedenáct let a charakterizovalo je stále klesající nadšení Indů pro ruskou technologii. Su-57 se totiž pro Rusko postupně stal učiněnou noční můrou. Letadlo vzniklo jako reakce na americké letouny páté generace F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Oba americké projekty trpí celou řadou technických obtíží. Rusko je na tom vzhledem ke své technologické zaostalosti ještě hůř.

Vývoj superstíhačky byl zahájen z čistě politického rozhodnutí. Pro moskevský establishment je totiž nepřijatelný stav, kdy se nemůže alespoň chlubit zbraněmi srovnatelnými s tím nejpokročilejším a nejlepším, co může nabídnout kterýkoliv z velmocenských soků. Suchoj v projektu stíhačky páté generace utopil obrovské sumy peněz, přičemž do letuschopného stavu se nakonec povedlo uvést jen asi sedm strojů.

Ekonomickou záchranu celého projektu měl být právě FGFA. Ochladlý zájem Indů mělo povzbudit nedávné nasazení Su-57 nad Sýrií, ale nestalo se. Rusové nedokázali provést žádnou výraznou demonstraci schopností tohoto stroje.

Podle Jane’s Defence Indové nyní ostře zdůraznili „rozdílnost pohledů na technologické schopnosti Su-57,“ což může znamenat jediné: ostré nasazení letadel ukázalo, že projekt v dané podobě není dostatečně pokročilý.

Rusko utrpělo nejen ekonomickou a prestižní, ale také strategickou ránu. Indie totiž prakticky současně s oznámením o konci projektu FGFA oznámila, že si opatří francouzské stíhačky Rafale, dále jedná o nákupu amerických F-16 a také se zajímá o švédské Gripeny.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1