Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Superstíhačka Su-57 propadla. Indie odmítla ruskou nabídku na její licenční výrobu

Jestli mají pravdu cynikové, kteří konflikt v Sýrii vidí jako monstrózní reklamní kampaň na vojenské zboží, Rusové v něm utrpěli tvrdou porážku. Indická strana odmítla pokračování projektu FGFA. Ten měl na základě supermoderní ruské stíhačky Su-57 postavit špičkový letoun páté generace. V ohrožení je celá stavba dalších Su-57, projekt totiž měl být dále financován právě z indických peněz.

Pro Rusko jde o tvrdou ránu, píše se na webu magazínu Jane’s Defence Weekly. Putinův režim totiž dlouhodobě usiluje o získání dominantního postavení v dodávkách zbrojního vybavení do Indie. V rámci programu FGFA plánovalo indické ministerstvo obrany nakoupit 127 stíhaček. Stíhačka FGFA je přitom Su-57, přičemž Indie požadovala transfer ruského know-how do Indie a co největší podíl indického průmyslu na projektu.

Vyjednávání o projektu se táhlo jedenáct let a charakterizovalo je stále klesající nadšení Indů pro ruskou technologii. Su-57 se totiž pro Rusko postupně stal učiněnou noční můrou. Letadlo vzniklo jako reakce na americké letouny páté generace F-22 Raptor a F-35 Lightning II. Oba americké projekty trpí celou řadou technických obtíží. Rusko je na tom vzhledem ke své technologické zaostalosti ještě hůř.

Vývoj superstíhačky byl zahájen z čistě politického rozhodnutí. Pro moskevský establishment je totiž nepřijatelný stav, kdy se nemůže alespoň chlubit zbraněmi srovnatelnými s tím nejpokročilejším a nejlepším, co může nabídnout kterýkoliv z velmocenských soků. Suchoj v projektu stíhačky páté generace utopil obrovské sumy peněz, přičemž do letuschopného stavu se nakonec povedlo uvést jen asi sedm strojů.

Ekonomickou záchranu celého projektu měl být právě FGFA. Ochladlý zájem Indů mělo povzbudit nedávné nasazení Su-57 nad Sýrií, ale nestalo se. Rusové nedokázali provést žádnou výraznou demonstraci schopností tohoto stroje.

Podle Jane’s Defence Indové nyní ostře zdůraznili „rozdílnost pohledů na technologické schopnosti Su-57,“ což může znamenat jediné: ostré nasazení letadel ukázalo, že projekt v dané podobě není dostatečně pokročilý.

Rusko utrpělo nejen ekonomickou a prestižní, ale také strategickou ránu. Indie totiž prakticky současně s oznámením o konci projektu FGFA oznámila, že si opatří francouzské stíhačky Rafale, dále jedná o nákupu amerických F-16 a také se zajímá o švédské Gripeny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.