Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět si oddechl, KLDR oslavila 69. výročí založení bez odpalu rakety. Odborníci přesto zemi kritizují

Svět si oddechl, KLDR oslavila 69. výročí založení bez odpalu rakety. Odborníci přesto zemi kritizují

Rutinní kladení věnců, klanění se před sochami a portréty bývalých vůdců. Oslavy 69. výročí vzniku KLDR proběhly navzdory obavám Jihokorejcům poklidně. K manifestaci vojenské síly, dalšímu raketovému či jadernému testu, jimiž podobná výročí Severní Korea někdy doprovází, nedošlo. Jak upozorňují odborníci, slavit ale příliš není co. V zemi dochází k pravidelným politickým čistkám, popravám a konstantnímu porušování lidských práv.

Jihokorejská vláda od počátku týdne upozorňovala, že na území sousedního státu pozoruje přípravné práce na další raketový test. Ve čtvrtek jihokorejský premiér oznámil, že KLDR v den výročí zřejmě provede další test mezikontinentální balistické střely. K tomu ale dnes, tedy v den oslav 69. výročí vzniku KLDR, nedošlo. Místo toho proběhly poklidné oslavy. Jak ale připomínají zahraniční média, veselení si severokorejský režim nezaslouží.

Zatímco vůdce Kim Čong-un žije v luxusu, obyčejní Severokorejci strádají a umírají hladem. Kromě toho, že žijí ve zcela izolovaném světě, každý den čelí cenzuře, represím a pravidelným politickým čistkám. Podle zprávy Organizace spojených národů z roku 2014 v zemi běžně dochází k „vraždám, zotročování, mučení, věznění, znásilňování, nuceným potratům a dalším druhům sexuálního násilí či zločinům proti lidskosti“.

Z jiné zprávy z února 2014, kterou vydaly americké úřady, vyplývá, že zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů.

Zpráva dále upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80 tisíci až 120 tisíci politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví.

Severní Korea opakovaně odsuzuje rezoluce Rady OSN pro lidská práva, které označuje za spiknutí organizované Spojenými státy a dalšími „nepřátelskými silami“. Zprávy vyšetřovatelů OSN Pchjongjang odmítá s tím, že jsou nedůvěryhodné. Poukazuje především na to, že se zakládají na informacích a rozhovorech shromážděných mimo KLDR a nejsou v nich informace z první ruky.

Země navíc představuje velké bezpečnostní riziko v regionu. Severní Korea minulý víkend provedla šestý a dosud nejsilnější jaderný test. V průběhu června dvakrát odpálila mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-14, k níž KLDR podle svého tvrzení vyvíjí jadernou hlavici. Z analýzy letu vyplývá, že pokud bude raketa zdokonalena, může zasáhnout pevninu Spojených států, napsala AP.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1