Syrská vláda intenzivně ostřeluje jih země, exilová organizace hlásí stovky střel a granátů | info.cz

Články odjinud

Syrská vláda intenzivně ostřeluje jih země, exilová organizace hlásí stovky střel a granátů

Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii Kunajtra na jihu země, kterou dosud ovládají povstalci. Ve velké ofenzivě v regionu sousedícím s Izraelem okupovanými Golanskými výšinami zaznamenaly první úspěch, když dobyly lokalitu Mašara, informovala podle agentur Reuters a AFP Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

"Ostřelování povstaleckých pozic v provincii Kunajtra začalo kolem třetí hodiny ranní (místního času) a od té doby už více než šest hodin pokračuje," sdělil šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. Potvrdil dobytí Mašary vládními vojáky. Upřesnil, že na různé cíle v provincii bylo vypáleno kolem 800 střel a granátů a mezi vládními vojáky a povstalci se odehrávají urputné střety. Žádná bilance jejich obětí není zatím podle agentury AFP k dispozici.

Mapa Sýrie (3. 7. 2018)Mapa Sýrie (3. 7. 2018)autor: Info.cz

Po získání kontroly nad Damaškem a jeho okolím zahájily vládní síly za podpory Ruska 19. června ofenzivu proti provincii Dará, ovládané povstalci. Za necelé tři týdny syrská armáda Dará dobyla, 12. července tam vztyčila státní vlajku a začala vyjednávat o předání města Dará státu. Podle dosažené úmluvy bojovníci souhlasili s vládním návrhem, který zahrnuje amnestii a umožnění odchodu těch povstalců, kteří s dohodou nesouhlasí, do částí Sýrie, které jsou stále v rukou rebelů.

Jih Sýrie, který je v současnosti hlavním terčem snah režimu o ovládnutí, tvoří tři provincie: Suvajda, která je už pod úplnou kontrolou Damašku, Dará podřízená z více než 84 procent režimním silám a Kunajtra, kterou povstalecké skupiny kontrolují ještě ze 70 procent, uvedla SOHR.

Za silné podpory Moskvy syrský režim od začátku letošního roku podle SOHR urychluje sled vítězných operací a kontroluje v současnosti 61 procent syrského území.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud