Články odjinud

Syrským vojskům se povedlo dobýt oblast Ladžá. Podle Američanů jde o porušení dohody o klidu

Syrským vojskům se povedlo dobýt oblast Ladžá. Podle Američanů jde o porušení dohody o klidu

Syrským vládním vojskům se podle tisku libanonského hnutí Hizballáh podařilo dobýt z rukou rebelů oblast Ladžá na severovýchodě provincie Dará. Informovala o tom agentura Reuters. Území bylo dobyto v rámci ofenzivy armády syrského prezidenta Bašára Asada, jejímž cílem je získat kontrolu nad povstalci ovládanou jihozápadní Sýrií. Šíitský Hizballáh je spojencem Damašku.

V oblasti, kterou dobyla Asadova vojska, se mimo jiné nachází městečko Busr al-Harír, jež se stalo terčem silného bombardování. V útoku, který začal minulý týden, syrské vládní síly dosud využívaly dělostřelectvo a rakety. Na Busr al-Harír v neděli ráno zaútočily Ruské bojové letouny.

Prezident Asad už dříve řekl, že chce získat kontrolu nad touto částí jihozápadní Sýrie, která sousedí s Jordánskem a také s Izraelem okupovanými Golanskými výšinami. Situaci sleduje Izrael i Spojené státy, které jsou jeho spojencem.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že syrská vláda „nálety a dělostřeleckými a raketovými útoky“  porušila dohodu o klidu na jihozápadě a hrozí jí odveta. Washington ale podle Reuters hlavním povstaleckým skupinám v oblasti sdělil, že by neměly očekávat jeho vojenskou podporu.

 

Články odjinud