Tajemná sabotáž na ropné stezce. Američané se Saúdy viní z útoku obávané íránské gardisty | info.cz

Články odjinud

Tajemná sabotáž na ropné stezce. Američané se Saúdy viní z útoku obávané íránské gardisty

Na čtyři lodě, které byly minulý měsíc napadeny u emirátu Fudžajra, útočili specialisté „nějakého státu“. Na půdě OSN to konstatovali vyšetřovatelé, kteří tak usuzují z provedení akce – byla prý „sofistikovaná a koordinovaná“. Experti neoznačili žádnou konkrétní zemi coby sabotéra, ale Spojené státy stejně jako Saúdská Arábie mají jasno: viníkem musí být Írán.

Útok se stal 12. května. Celkem čtyři námořní plavidla – dvě plula pod saúdskou vlajkou, jedno s norskou a třetí patřila Emirátům – byla napadena zhruba během jedné hodiny. Všechna byla poškozena, na palubě žádného ale nikdo neumřel ani nebyl vážně zraněn. Sabotáž proběhla tak, že z lodí neunikaly pohonné, ani převážené látky, tudíž nedošlo ke znečištění moře.

Úder byl proveden podle všeho relativně sofistikovanými minami, kterými sotva disponuje teroristická, či jiná nestátní organizace. Bylo k němu potřeba několik speciálních týmů zahrnujících potápěče, kteří umí odhadnout rozsah poškození – stroje se podle zveřejněné zprávy nikdy ani neměly potopit. To vše vede vyšetřovatele k závěru, že za operací stojí „síly nějakého státu“. Mimochodem, vyšetřovatelé se rekrutovali z postižených zemí: kromě Saúdů a vyslanců z Emirátů se tak na expertíze podíleli i (relativně nestranní) Norové.

Hormuzský průlivHormuzský průlivautor: Info.cz

Lodě utrpěly újmu nedaleko emirátu Fudžajra, který leží při ústí Hormuzského průlivu. Ten je klíčovou dopravní tepnou, kudy ze Zálivu převážejí tankery ropu především k asijským zákazníkům. Propluje tudy pětina celosvětově vytěžené ropy. Proto jde o strategicky mimořádně důležité místo, kde vojenští experti očekávají jeden z prvních střetů případné války mezi Íránem na straně jedné a sunnitské koalice vedené Saúdskou Arábií na straně druhé. Zde je potřeba zmínit, že sunnity zřetelně – a to dodávkami zbraní – podporují Spojené státy v čele s prezidentem Donaldem Trumpem.

Američané dnes také měli takřka jasno o tom, který že stát za sabotáží stojí. Prezidentův poradce pro otázky národní bezpečnosti John Bolton, jinak vyhlášený jestřáb a zjevný odpůrce íránské vlády, prohlásil, že za útokem stojí Teherán „téměř jistě“. Saúdský velvyslanec při OSN Abdalláh Muallimí pak rovnou s odkazem na údajný „dostatek důkazů“ konstatoval, že „odpovědnost nese Írán“. A dodal, že pokud „budeme tolerovat podobné, byť symbolické útoky, otevřeme tím prostor pro akce mnohem závažnější“. Sám Teherán záhy po sabotáži podobné operace odsoudil a veřejně se od nich distancoval.

Pokud to byl opravdu Írán, kdo miny proti plavidlům nasadil, akci by zřejmě provedli experti z revolučních gard – elitních jednotek podřízených přímo nejvyššímu náboženskému vůdci země, které operují vedle klasické armády. Protežovaní gardisté mají na starosti nejen Hormuzský průliv, ale třeba i raketový program, vývoj v oblasti bezpilotních letounů či kybernetické války. Washington nedávno označil gardy jako celek za teroristickou organizaci, což je krajně neobvyklé, neboť tyto oddíly jsou doma považovány za typickou i oficiální armádní organizaci.

Dnes zveřejněné vyšetřování – a především pak reakce z Rijádu i Washingtonu – jsou dalším krokem ve válce slov a obvinění, kterou vedou sunnitští Arabové s šíitským Íránem. Napětí v blízkovýchodním regionu roste s každým dnem: včera americké tajné služby potvrdily, že Saúdové s čínskou pomocí vyvíjejí balistické rakety, které časem hodlají osadit jadernými hlavicemi. Důvod? Chtějí se vyrovnat Íránu, který už zřejmě zčásti obnovil atomové pokusy. K těm Teherán přistoupil poté, co americký prezident loni jednostranně vypověděl tzv. jadernou dohodu, která předpokládala zrušení obchodních i politických sankcí vůči Íránu právě výměnou za slib, že tento upustí od výzkumu v oblasti jádra.

Bývalý izraelský premiér Ehud Barak, který se stále pohybuje v bezpečnostní politice, v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že přímý a dlouhý střet mezi Íránem a Spojenými státy v tuto chvíli nepředpokládá. Nevyloučil však velmi rychlý, přesně namířený americký útok na konkrétní místa spojená třeba s íránským jaderným programem. Je ovšem otázka, jak by na podobnou operaci reagoval Teherán: v pohodlném dosahu jeho raket jsou rozmístěni američtí vojáci na souši i moři.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud