Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajná mise na Ukrajině: Povstalci v Donbasu dosvědčili, že jim velel ruský generál

Tajná mise na Ukrajině: Povstalci v Donbasu dosvědčili, že jim velel ruský generál

Ruský generál Valerij Asapov, který loni padl na syrském bojišti, v letech 2015-2016 velel na východě Ukrajiny povstaleckým vojskům. Napsala to dnes agentura Reuters s odkazem na svědectví několika bojovníků takzvané Doněcké lidové republiky. Moskva účast svých vojáků na proruském povstání v Donbasu popírá.

Generálporučík Asapov přišel o život loni v září při bojích v blízkosti východosyrského města Dajr az-Zaur. Podle tehdejší oficiální zprávy TASS se mu stal osudným dělostřelecký granát odpálený příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS). Rusko vládě prezidenta Bašára Asada poskytuje významnou vojenskou podporu od září 2015.

Na východ Ukrajiny byl podle Reuters Asapov vyslán na podzim 2015 a podle prohlášení jeho bratra Vjačeslava tam působil rok. Pod bojovou přezdívkou Tuman (Mlha) velel jednotce zvané První armádní sbor. Dokumenty podepisoval jménem Primakov a nosil uniformu bez označení. Podle donbaských povstalců nebyl Asapov jediným ruským generálem, který separatistům pomáhal, uvedl Reuters.

Povstání na východě Ukrajiny začalo na jaře 2014 a vyvolalo ostrou konfrontaci s ukrajinskou armádou. O život dosud v Donbasu přišlo přes 10 000 lidí, 2,5 milionu jich podle odhadů z oblasti uprchlo na Ukrajinu nebo do Ruska. Navzdory určitému zmírnění bojových operací zatím mezinárodní úsilí o vyřešení krize nepřineslo hmatatelné výsledky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1