Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajný plán B. Británie se připravuje na variantu, že obchodní jednání s EU o brexitu nevyjdou

Tajný plán B. Británie se připravuje na variantu, že obchodní jednání s EU o brexitu nevyjdou

Zástupci britského ministerstva obchodu jednají o možnosti 10letého dočasného plánu, který by se mohl spustit v případě, že obchodní dohoda mezi Londýnem a Bruselem v jednáních o brexitu nedopadne. 

Jeho součástí je zachování nulových obchodních tarifů po dobu jedné dekády. Bylo by tak dost času na další vyjednávání i po odchodu Británie z Evropské unie. Server Politico o plánu píše s odvoláním na zdroje ze schůzky v sídle Světové obchodní organizace (WTO).

Británie by se totiž podle informací serveru Politico mohla odvolat na nepříliš známý článek 24 dohody o vzniku WTO. Ten by Británii umožnil získat „rozumnou dobu“ na vyjednávání o volném obchodu. Britové teď podle úředníků z WTO v Ženevě pracují na argumentaci, že 10 let je ona rozumná doba.

Britská vláda informaci o možném využití článku 24 zatím nepotvrdila, ani nevyvrátila. Zástupce ministerstva pro brexit pouze uvedl, že Spojené království dosáhne plné dohody o volném obchodu během dvou let.

Novináři Politica připomínají, že s dočasnou dohodou o nulovém tarifu nemusí navíc souhlasit zbývajících 27 unijních států, tedy pokud jim Londýn neudělá jiné ústupy například v podobě volného pohybu osob.