Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takhle Rusové manipulovali americké volby. Podívejte se, jaké zprávy a videa šířili

Takhle Rusové manipulovali americké volby. Podívejte se, jaké zprávy a videa šířili

O ruském ovlivňování prezidentských voleb v USA se mluví už dlouhou dobu. Zásahy dokonce prověřuje zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, a problémy kvůli nim může mít i prezident Donald Trump. List New York Times nyní popsal, jak vypadají manipulace, které ruské stránky provádí na internetu.

Waqas Shah je 23letý tvůrce videí ze Staten Islandu. Jednoho dne se přestrojil za Araba a vyšel na náměstí v New Yorku. Jiný herec předstíral, že se ho rozhodl obtěžovat. Cílem bylo sledovat reakce okolí a poukázat na jisté pokrytectví obyvatel New Yorku.

Shah publikoval video na YouTube v červnu 2016. Nasbíral více než tři miliony zhlédnutí. Klip ale nezaujal jen jeho fanoušky. O týden později ho jako vlastní publikovala na facebooku ruská stránka United Muslims of America. Od uživatelů získalo více než 150 tisíc reakcí.

Když Shah viděl své video na Facebooku, napsal administrátorovi stránky, aby přiložil odkaz na původní dílo. Tvrdí, že výtvorem nechtěl přispět k rozdělování společnosti. „Vždy tu budou lidé, kteří budou manipulovat věcmi, aby vyhovovali jejich agendě,“ praví.

United Muslims of America není jediná ruská stránka, která loni vyvíjela aktivitu ve snaze narušit americkou debatu. Zkraje roku převzal facebookový účet s názvem Being Patriotic článek z konspiračního webu InfoWars o tom, že federální zaměstnanci berou půdu soukromým vlastníkům a vyplácejí jim za ni menší částku, než odpovídá realitě. „Národ už nemůže věřit federální vládě. Hanba!“ připsal k tomu administrátor účtu.

Dezinformační videa sdílená ruskými stránkamiDezinformační videa sdílená ruskými stránkamiautor: INFO.CZ

Being Patriotic také zveřejnili krátkou zprávu o protestech proti rozšiřování uprchlických zařízení ve Spojených státech. Ta zaujala přes 750 tisíc uživatelů včetně Lena Swansona, 64letého podporovatele Donalda Trumpa z Houstonu. Ten často publikuje dlouhé komentáře na sociální síti LinkedIn. Příspěvek ruské stránky použil jako srovnání ve svém textu, v němž kritizoval Hillary Clintonovou a Demokratickou stranu za hladovějící válečné veterány.

Že se podílel na ruské propagandistické mašinérii, Swansonovi nevadí. „Vy víte, že děláme to samé. Co si myslíte? Že jsme svatí?“ oponoval, když ho s jeho činem New York Times konfrontovaly.

Další případ má na svědomí stránka Secured Borders, která sdílela video listu Conservative Tribune. Ten patří do sítě protrumpovských webů provozovaných Patrickem Brownem. Video tvrdilo, že muslimští imigranti mají právo brát dávky na čtyři manželky. Nic takového ale není pravda. Majitel Brown na dotazy New York Times neodpověděl. Gerald McGlothlin, prezident kanálu CleanTV, na němž se video původně objevilo, potvrdil, že ho původně vytvořila právě jeho společnost.

Dezinformační videa sdílená ruskými stránkamiDezinformační videa sdílená ruskými stránkamiautor: INFO.CZ

Podle Johna Kellyho, zakladatele analytické společnosti Graphika, mají Rusové vymyšlenou strategii, která kombinuje aktivitu na různých platformách. Ruské účty se propojují s běžnými skupinami vytvářenými například nacionalisty a snaží se ostatní uživatele manipulovat a radikalizovat. Propaganda využívá i sponzorovaných příspěvků, aby se její sdělení dostalo k více lidem.

Facebook sice v minulých týdnech zmíněné stránky zablokoval, boj s falešnými zprávami je ale během na dlouhou trať. Jak navíc ukázala nedávná studie, dosavadní nástroje technologických společností příliš nefungují.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744