Články odjinud

Taktický krok, nebo vydírání? USA na pokyn Trumpa zrušily dvou set milionovou pomoc Palestině

Taktický krok, nebo vydírání? USA na pokyn Trumpa zrušily dvou set milionovou pomoc Palestině

Americká vláda zrušila roční finanční pomoc ve výši 200 milionů dolarů (4,4 miliardy korun) pro Palestince na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval činitel amerického ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován. Šéf palestinského zastoupení v USA Husám Zumlut rozhodnutí USA odsoudil. Podle něho zneužít takto humanitární pomoci k politickému vydírání je nepřípustné. Zumlut upozornil, že USA ničí vztahy s Palestinci budované desítky let.

Činitel amerického ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován, předtím informoval, že vláda na žádost prezidenta Donalda Trumpa „přesměruje“ danou sumu jinam, kde je naléhavě zapotřebí.

Zdroj řekl, že vláda zrevidovala podmínky pomoci palestinské samosprávě a rozhodla tyto finanční prostředky použít „v souladu s národními zájmy USA“.

Podle agentury AFP pozorovatelé vidí v tomto posledním kroku snahu Washingtonu si podrobit palestinskou samosprávu, aby přijala chystaný americký mírový plán.

Americko-palestinské vztahy se otřásají v základech prakticky od Trumpova nástupu do prezidentské funkce. Nejtvrdší úder jim Trump uštědřil přesunem americké ambasády do Jeruzaléma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud