Takto se hackeři CIA mohli nabourat i do vaší televize. WikiLeaks zveřejnily tisíce tajných dokumentů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takto se hackeři CIA mohli nabourat i do vaší televize. WikiLeaks zveřejnily tisíce tajných dokumentů

Takto se hackeři CIA mohli nabourat i do vaší televize. WikiLeaks zveřejnily tisíce tajných dokumentů

„Pokud se do toho dá nabourat, nabouráme se.“ Asi tak uvažovali hackeři americké CIA. Jejich zájmu neunikaly jen „tradiční“ cíle jako počítače a mobily, ale i zařízení jako televize připojené k internetu. Naznačují to podle deníku The New York Times tisíce dokumentů, které zveřejnila stránka WikiLeaks. Pokud jsou autentické, jedná se dle novinářů zmíněného listu o mimořádně výbušnou informaci a nejrozsáhlejší únik z archivů CIA.

Jen máloco může být pro špiony horší, než když někdo odkryje jejich taktiku a prostředky. WikiLeaks to zřejmě udělala a rovnou v bezprecedentním rozsahu – skrze tisíce dokumentů, které CIA bedlivě střežila.

Jen v první várce se nachází 7 818 dokumentů a 943 elektronických příloh. Dohromady prý ukazují, jak sofistikovaný software a postupy CIA při prolamování soukromí používala nebo vyvíjela. Data jsou z let 2013 až 2016.

CIA podle uniklých dokumentů cílí například na populární chatovací aplikace, které jsou k nalezení skoro v každém chytrém telefonu. Zařízení běžící na systému Android tajné služby umí nabourat do té míry, že můžou nerušeně zaznamenávat textové zprávy i zvuk. Neunikly prý ale ani produkty Applu nebo Microsoftu a systémy soukromých společností v USA i v Evropě. Nabourat se skrze škodlivý software bylo prý dokonce možné do televizí společnosti Samsung, které se stávaly skrytým záznamovým zařízením, zatímco jejich majitelé mylně žili v domnění, že jsou vypnuté.

WikiLeaks doslova píše o hackerské divizi o pěti tisících lidech, která se postupně vymanila z někdejšího systému dohledu a která si sama vybudovala systém paralelní ke konkurenční NSA. Její hackeři prý při vývoji škodlivých programů zpracovali stovky milionů řádek počítačového kódu.

WikiLeaks nezmiňuje zdroj svých poznatků, dokumenty ale podle ní kolují mezi hackery, kteří pro americkou vládu v minulosti pracovali, a právě z tohoto prostředí výbušné poznatky pocházejí. Motivací pro jejich zveřejnění prý byla mimo jiné snaha vyvolat bezprostřední debatu o tom, zda možnosti CIA dalece nepřekračují její mandát.

Mluvčí CIA únik ani autentičnost dokumentů nechtěl na dotaz The New York Times komentovat.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.