Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takto se hackeři CIA mohli nabourat i do vaší televize. WikiLeaks zveřejnily tisíce tajných dokumentů

Takto se hackeři CIA mohli nabourat i do vaší televize. WikiLeaks zveřejnily tisíce tajných dokumentů

„Pokud se do toho dá nabourat, nabouráme se.“ Asi tak uvažovali hackeři americké CIA. Jejich zájmu neunikaly jen „tradiční“ cíle jako počítače a mobily, ale i zařízení jako televize připojené k internetu. Naznačují to podle deníku The New York Times tisíce dokumentů, které zveřejnila stránka WikiLeaks. Pokud jsou autentické, jedná se dle novinářů zmíněného listu o mimořádně výbušnou informaci a nejrozsáhlejší únik z archivů CIA.

Jen máloco může být pro špiony horší, než když někdo odkryje jejich taktiku a prostředky. WikiLeaks to zřejmě udělala a rovnou v bezprecedentním rozsahu – skrze tisíce dokumentů, které CIA bedlivě střežila.

Jen v první várce se nachází 7 818 dokumentů a 943 elektronických příloh. Dohromady prý ukazují, jak sofistikovaný software a postupy CIA při prolamování soukromí používala nebo vyvíjela. Data jsou z let 2013 až 2016.

CIA podle uniklých dokumentů cílí například na populární chatovací aplikace, které jsou k nalezení skoro v každém chytrém telefonu. Zařízení běžící na systému Android tajné služby umí nabourat do té míry, že můžou nerušeně zaznamenávat textové zprávy i zvuk. Neunikly prý ale ani produkty Applu nebo Microsoftu a systémy soukromých společností v USA i v Evropě. Nabourat se skrze škodlivý software bylo prý dokonce možné do televizí společnosti Samsung, které se stávaly skrytým záznamovým zařízením, zatímco jejich majitelé mylně žili v domnění, že jsou vypnuté.

WikiLeaks doslova píše o hackerské divizi o pěti tisících lidech, která se postupně vymanila z někdejšího systému dohledu a která si sama vybudovala systém paralelní ke konkurenční NSA. Její hackeři prý při vývoji škodlivých programů zpracovali stovky milionů řádek počítačového kódu.

WikiLeaks nezmiňuje zdroj svých poznatků, dokumenty ale podle ní kolují mezi hackery, kteří pro americkou vládu v minulosti pracovali, a právě z tohoto prostředí výbušné poznatky pocházejí. Motivací pro jejich zveřejnění prý byla mimo jiné snaha vyvolat bezprostřední debatu o tom, zda možnosti CIA dalece nepřekračují její mandát.

Mluvčí CIA únik ani autentičnost dokumentů nechtěl na dotaz The New York Times komentovat.