Články odjinud

Téměř čtyři stovky Syřanů se vrací z Libanonu do vlasti. Bojí se, kde budou žít

Téměř čtyři stovky Syřanů se vrací z Libanonu do vlasti. Bojí se, kde budou žít

Téměř 400 syrských uprchlíků dnes začalo opouštět libanonské pohraniční město Arsál a vracet se do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že libanonská vláda návrat běženců do Sýrie podporuje.

Syřané dnes ráno nastupovali do traktorů a malých nákladních vozů a vzali si s sebou sudy s vodou, matrace a nábytek. Libanonské bezpečnostní složky si zapisovaly jejich jména, když projížděli kontrolním stanovištěm u výjezdu z Arsálu. Běženci mají namířeno do horské oblasti Kalamún, kterou syrská armáda s výraznou pomocí libanonského šíitského hnutí Hizballáh dobyla z rukou povstalců.

Současný konvoj tvoří jen malou část asi milionu syrských uprchlíků v Libanonu, z nichž asi 50.000 žije v Arsálu.

Mnoho běženců uvedlo, že se na návrat domů těší, někteří ale vyjadřovali obavy z toho, kde budou žít, jelikož slyšeli, že jejich domy byly zničeny při bombardování..

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky UNHCR uvedl, že do organizování návratu nebyl zapojen a dosud neměl přístup k vesnicím, kam Syřané míří.

Do sousedního Libanonu po propuknutí syrské občanské války v roce 2011 uprchl asi milion lidí, což je zhruba čtvrtina libanonské populace. Libanonská vláda tvrdí, že ve skutečnosti je v zemi 1,5 milionu uprchlíků a jejich přítomnost představuje značnou zátěž pro libanonskou ekonomiku a veřejné služby. Poté, co se syrské armádě podařilo opět získat kontrolu nad značnou částí Sýrie, z řad některých libanonských politiků včetně prezidenta Michela Aúna zazněly názory, že nastal čas k repatriaci běženců. Jde však o kontroverzní téma, jelikož podle mnoha zahraničních představitelů situace v Sýrii stále není pro návrat uprchlíků bezpečná. Bejrút opakovaně ujistil, že lidé nebudou k návratu nuceni.

Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil tento měsíc obvinil UNHCR, že syrské běžence odrazuje od návratu do vlasti. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nařčení odmítl s tím, že návrat Syřanů podporuje, pokud budou v bezpečí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud