Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Londýně má osm obětí. Tělo Francouze vylovili z Temže

Teror v Londýně má osm obětí. Tělo Francouze vylovili z Temže

Poslední teroristické útoky v Londýně mají osmou potvrzenou oběť. Informuje o tom BBC s odkazem na policii. Mezi mrtvými je nejméně pět cizinců, naposledy přibyl 45letý Francouz Xavier Thomas, jehož tělo pátrací týmy vyzvedli z Temže. Další obětí je podle BBC mladá Australanka Sara Zelenaková. Nejméně dva lidé - Francouz a Španěl - se po atentátu v britské metropoli oficiálně stále pohřešují.

Britské úřady už dříve informovaly, že mezi oběťmi sobotního teroristického útoku na mostě London Bridge a na Borough Market jsou Brit, Kanaďanka, Francouz a Australanka. Dnes k identifikovaným obětem přibyli další dva cizinci.

Francouzské ministerstvo zahraničí dopoledne uvedlo, že při útoku zahynuli dva Francouzi a jeden se stále pohřešuje. Prezident Emmanuel Macron nicméně odpoledne řekl, že bilance francouzských obětí teroru v Londýně se zvýšila na tři. Tělo Xaviera Thomase se našlo v Temži.

Podle francouzského ministerstva zahraničí jsou v nemocnicích stále čtyři vážně zranění francouzští občané. Jedním z nich je i snoubenka Xavier Thomase. Celkem utrpělo zranění při útoku osm Francouzů.

Australské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že při atentátu zahynuly dvě australské občanky. Ministryně Julia Bishopová jejich jména nezveřejnila, podle britských médií jde ale o 28letou Kirsty Bodenovou a 21letou Saru Zelenakovou. Zdravotní sestra Bodenová údajně zahynula, když běžela na pomoc zraněným. Dva Australané jsou podle ministryně také mezi zraněnými.

Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido dnes Británii vyzval, aby projevila "citlivost" vůči rodině pohřešovaného španělského občana a urychlila identifikaci mrtvých. „Čím si ta rodina prochází, je nelidské,“ uvedl. Devětatřicetiletý právník Ignacio Echeverria Miralles se od sobotního útoku pohřešuje. Podle přátel, kteří ho v osudnou noc doprovázeli, se Miralles postavil mezi útočníka a ženu, kterou napadl. Mezi zraněnými v nemocnici ale Španěl není.

Tři útočníci, jejichž totožnost policie již zveřejnila, byli zastřeleni na místě.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1