Teror v Paříži: Útočník nedaleko Vítězného oblouku zabil policistu, k incidentu se hlásí Islámský stát | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teror v Paříži: Útočník nedaleko Vítězného oblouku zabil policistu, k incidentu se hlásí Islámský stát

Teror v Paříži: Útočník nedaleko Vítězného oblouku zabil policistu, k incidentu se hlásí Islámský stát

Na slavné pařížské třídě Champs Elysées se střílelo. Podle informací místních médií zemřel jeden policista, další dva jsou vážně zranění. Jednoho útočníka se bezpečnostním složkám podařilo dopadnout, na místě ho zabili. Některá média původně informovala o tom, že útočníků bylo více, to ale později policie vyvrátila. Francouzský prezident Francois Hollande mluví o teroristickém útoku, policie podle něj zadržela několik dalších podezřelých. K incidentu se na sociálních sítích a ve vlastních médií hlasí radikálové z Islámského státu.

Třída je v tuto chvíli uzavřená, podle agentury Reuters nad ní létá vrtulník. K útoku došlo okolo 21. hodiny, policie vyzývá obyvatele, aby se místu vyhýbali. V oblasti nejezdí ani metro.  Původně se objevily informace o tom, že se na bulváru později znovu ozvala střelba, policie to ale vyvrátila.

 

Útočník podle policie přijel autem k policejní dodávce, která na semaforech čekala na zelenou, a začal střílet kalašnikovem. Podle očitého svědka padlo šest výstřelů, poté se pokusil o útěk, během kterého ho zabili ostatní policisté. Policie podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda zadržela několik podezřelých. Podle informací některých médií přijeli někteří z nich do Paříže vlakem z Belgie.

Ministerstvo vnitra už uvedlo, že šlo o záměrný útok na policisty. Případ už převzalo protiteroristické oddělení. Policie útočníka původně identifikovala, jeho jméno odpovídalo policejním záznamům, neseděly ale jeho otisky.

Byt původního podezřelého policie prohledala. Francouzský prezident Francois Hollande svolal krizový štáb.

„Chci vyjádřit hluboký smutek nad zabitým policistou a chci zopakovat, že jsme odhodlaní bojovat proti terorismu, nejen tady ale všude," uvedl Hollande.

 

Země se připravuje na první kolo prezidentských voleb, které proběhne už tuto neděli. Kandidáti se dnes utkali v televizní debatě, která se konala nedaleko místa útoku. Politici už policistovi a jeho rodině vyjádřili soustrast, Francois Fillon oznámil, že zítra v kampani nebude pokračovat.

 

V zemi i kvůli hlasování platí zvýšená bezpečnostní opatření. Při teroristických útocích zemřelo ve Francii během posledních dvou let přes 230 lidí. 

Ve čtvrtek francouzská policie ve městě Marseille na jihu země dva muže podezřelé z přípravy teroristického činu. Ministr vnitra Matthias Fekl řekl, že hrozba chystaného útoku byla bezprostřední, jeho povahu, zamýšlený cíl, místo ani motivaci nesdělil. V bytě, který si jeden ze dvou mužů pronajal, byly nalezeny tři kilogramy výbušniny, zbraně, munice, několik mobilních telefonů a vlajka takzvaného Islámského státu (IS), uvedl pařížský prokurátor François Molins.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.