Články odjinud

Teror ve Francii: Policista, který se nechal vyměnit za rukojmí, zemřel. Počet obětí stoupl na 4

Teror ve Francii: Policista, který se nechal vyměnit za rukojmí, zemřel. Počet obětí stoupl na 4

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená islámským extremistou v supermarketu na jihu země. Oznámil to ráno francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Počet obětí pátečního teroristického útoku tak podle francouzských médií vzrostl na čtyři, dalších 15 osob utrpělo zranění. „Podplukovník Arnaud Beltrame nás opustil. Zemřel za svou vlast. Francie nikdy nezapomene na jeho hrdinství, jeho statečnost, jeho oběť,“ napsal podle agentury AFP na twitteru Collomb.

Pětačtyřicetiletého Beltramea krátce po výměně postřelil 25letý útočník Radouane Lakdim, kterého vzápětí poté zabilo zasahující komando protiteroristického útvaru rychlého nasazení. Četník utrpěl vážná zranění a bojoval o život v nemocnici.

Lakdim, který se hlásil k extremistickému Islámskému státu, požadoval propuštění Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého z atentátů v Paříži v listopadu 2015.

Muže zákona dnes ocenil i francouzský prezident. „Arnaud Beltrame zemřel, když sloužil národu, kterému toho již předtím tolik dal,“ uvedl ve svém prohlášení Emmanuel Macron. „Položil svůj život za to, aby ukončil smrtící plán džihádistického teroristy. Padl jako hrdina,“ zdůraznil. Podle Macrona se nyní vyšetřovatelé mimo jiné soustředí na to, jak mohl útočník získat zbraň a jak je možné, že se radikalizoval.

Jak uvedla Beltrameova matka, odvaha jejího syna ji nepřekvapila. „Nejsem překvapená. Věděla jsem, že to musel být on. Byl vždycky takový. Již od narození byl člověkem, který by udělal vše pro svou vlast,“ svěřila se žena francouzskému rozhlasu RTL v pátek v noci, tedy ještě před zprávou o četníkově úmrtí. Na dotaz, zda je na něj pyšná, jen odvětila, že syn by jí na to pouze řekl: „Dělám svou práci, mami, to je všechno.“ „Bránit svou zemi“ bylo podle ní smyslem jeho života.

Beltrameův bratr uvedl, že Arnaud si „byl dobře vědom toho, že nemá téměř žádnou šanci, bylo mu jasné, co dělá“. „Kdybychom ho neoznačili za hrdinu, už nevím, co by člověk musel udělat, aby se hrdinou stal. Myslím, že jde o slovo, které je v souvislosti s ním vhodné použít za těchto tragických okolností,“ uvedl Cedric Beltrame.

Na svého kolegu vzpomíná i francouzské četnictvo, které oznámilo, že všechny vlajky dnes budou vlát na půl žerdi. U vchodu do kasáren četnictva v Carcassonne se objevily květiny.

Čtyřhodinové drama začalo v pátek dopoledne, když se útočník poblíž Carcassonne zmocnil automobilu, jednu osobu v něm zabil a druhou zranil. Poté začal střílet na policisty, kteří se vraceli z ranního běhu, popsal zástupce policie Yves Lefebvre. Jednoho z mužů zranil na rameni, nešlo ale o vážné zranění.

Následně se ozbrojenec vydal do supermarketu v nedalekém Trèbes, kde zabil další dva lidi, zákazníka a zaměstnance, a několik osob držel jako rukojmí. Policistům se z obchodu podařilo část lidí dostat, jednu ženu ale Lakdim použil jako svůj lidský štít. Právě tehdy se Arnaud Beltrame nabídl, že se s ženou vymění. Když se tak stalo, nechal na stole zapnutý mobilní telefon, aby policisté venku mohli sledovat situaci uvnitř. Jakmile muži zákona uslyšeli výstřely, speciální jednotka vtrhla do obchodu. Útočníka usmrtila, zraněn byl ale i Beltrame.

Za mrtvého byl zpočátku označován i portugalský občan, později se ale ukázalo, že byl jen vážně zraněn a je v nemocnici v Carcassonne. Další detaily o obětech úřady zatím neupřesnily.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud