Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorismus mění jména francouzských dětí. Malého Charlieho chce doma málokdo

Terorismus mění jména francouzských dětí. Malého Charlieho chce doma málokdo

Louise pro holku, Gabriel pro kluka – nejčastější jména, která francouzští rodiče volí pro své potomky. Vyplývá to z dat statistického úřadu Insee, který každoročně vydává zprávu o nejrozšířenějších jménech novorozenců v zemi. Trendy v TOP 10 se podle ní za posledních deset let moc nezměnily, některá jména ale začínají být víc než s miminky spojována spíš s teroristy.

Francouzi obecně upouštějí od složených tvarů. Místo Jean-Pierra nebo Marie-Claude se vrací jednodušší a tradiční jména. Kromě Louise třeba Emma, Jade a Léa. U kluků zase Lucas, Adam nebo Jules. Mezi podobná jména patřil dlouho i Charles, případně Charlie. Modernější varianta dokonce v roce 2014 překonala tu tradiční a zaznamenala dvojnásobný nárůst. Popularitu mu překazily útoky v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo. Od té doby chce mít doma malého Charlieho o polovinu míň lidí než dřív.

Druhé výročí útoku na Charlie Hebdo
Francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo se dva roky po krvavém teroristickém útoku proti své redakci stále cítí ohrožen, přesto je ale odhodlán ve své sžíravé kritice všech náboženství pokračovat. Ve zvláštním vydání odsuzuje intelektuály, kteří podle něj podceňují hrozbu islámu. K výročí povraždění celkem 17 lidí v redakci i jinde v Paříži, jehož se v lednu 2015 dopustili džihádisté, se dnes v metropoli konaly pietní akce za účasti starostky Anne Hidalgové a ministra vnitra Bruna Le Rouxe.

Není to přitom poprvé, co země řeší souvislost jmen a terorismu. Například loni v listopadu chtěla rodina Merah z Nice pojmenovat svého syna Mohamed. Na tom by nebylo nic špatného, Mohamed se dlouhodobě objevuje v žebříčcích oblíbenosti velmi vysoko. Jenže. Mohamed Merah - stejně tak se jmenoval atentátník, který v roce 2012 v Toulouse a Montaubanu zabil sedm lidí. Radnice v Nice se proto „v zájmu dítěte" obrátila na soud a ten rodičům jméno rozmluvil.

Když se v médiích mluví o jménech, většina Francouzů si ale zatím víc než terorismus vybaví spíš kauzu kolem značky Renault. Pár s příjmením Renaud chtěl v roce 1999 pokřtít svou dceru na vcelku běžné Mégane. Automobilka ale krátce před tím představila stejnojmenný model Renault Mégane. A byl problém. Úřady nejdřív jméno zakázaly, odvolací soud ale nakonec rodičům vyhověl s tím, že za komický nádech budou nést odpovědnost jen oni.

Podobných kuriózních případů zná Francie desítky. Když se v roce 1993 uvolnil zákon o úředně daném seznamu povolených jmen, Francouzi popustili uzdu fantazii. Pod vlivem amerického snu se rozmohli Kevinové (podle herce Kevina Costnera) a Brendy, Brandonové a Dylanové (po seriálu Beverly Hills 90210). Tyto doby už jsou sice pryč, dnes rodiče neváhají hledat inspiraci u celebrit nebo značek. A tak svět spatřil malé Rihanny, Nivey, Sephory nebo Audi.

V regálech supermarketů naopak musela zůstat Nutella. Tuto variantu soudce zamítl a doporučil zkrátit na Ella. Fanoušci sladké pomazánky tak musí doufat, že to s ní dopadne jako s třešní (Cerise). Před třiceti lety bylo toto jméno zapovězené, dnes už nikoho nepřekvapí. Pojmenovat svého potomka jako ovoce je větší věda, než se zdá. Mezi Francouzkami dnes sice najdeme zmíněné třešně nebo mandarinky (Clémentine), předloňská jahoda (Fraise) ale soudci na chuť nepřišla. Červená bobule je zřejmě více komická a dítě s takovým jménem by se podle něj mohlo stát terčem posměchu.

Nejen kvůli zmíněným případům, ale právě kvůli možným souvislostem s terorismem Francie v listopadu zákon o jménech upravila a znovu dala úřadům i soudcům větší pravomoci. Děti, které se měly jmenovat Hashtag, Daemon nebo Clitorine, budou za tuto úpravu jednou ještě hodně vděčné…

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1