Terorista od britského parlamentu se do nemocnice dostal jako první. Kamery zachytily šokovaný personál, který se ho snažil zachránit | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista od britského parlamentu se do nemocnice dostal jako první. Kamery zachytily šokovaný personál, který se ho snažil zachránit

Terorista od britského parlamentu se do nemocnice dostal jako první. Kamery zachytily šokovaný personál, který se ho snažil zachránit

Dvaapadesátiletý Chálid Masúd v březnu u britského parlamentu spáchal teroristický útok. Autem přejel desítky lidí a pak pobodal policistu. Sám byl při tom postřelen a později zemřel. Ironií osudu se dostal do nemocnice v Paddingtonu jako první a na místě shodou okolností natáčel štáb BBC. Její kamery tak zachytily úsilí záchranářů, kteří se atentátníka – přese všechno co provedl – pokusili zachránit.

Vůbec poprvé zveřejněné dramatické záběry zachycují tým zdravotníků, kteří se domlouvají na postupu, jak zachránit prvního zraněného člověka, kterého jim vezou po nahlášeném útoku. Masúda přivezli záchranáři do nemocnice celého zkrvaveného a v doprovodu ozbrojených policistů. Kameramanovi, který v nemocnici natáčel, policisté zakázali pořizovat další záběry kvůli citlivosti případu.

Ačkoliv zdravotníci věděli, že se jedná o atentátníka, zachovali se profesionálně a snažili se mu zachránit život. Jeho zranění však byla natolik vážná, že toho už moc udělat nemohli. Krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Potom, co doktoři konstatovali smrt, bylo jeho tělo převezeno z operačního sálu do místnosti s jedním vchodem, tak aby bylo pro policisty jednodušší střežit jeho ostatky. Celou dramatickou scénu zachytily kamery BBC, jejíž štáb v nemocnici shodou okolností natáčel materiál pro svůj dokument.

Kromě Masúda zemřelo pět lidí. Dva přímo na místě útoku, dva podlehli svým zraněním v nemocnici a pátou obětí byl policista, kterého atentátník pobodal při pokusu o proniknutí do Westminsterského paláce. Další desítky lidí byly při teroristickém útoku zraněny.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.