Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista od britského parlamentu se do nemocnice dostal jako první. Kamery zachytily šokovaný personál, který se ho snažil zachránit

Terorista od britského parlamentu se do nemocnice dostal jako první. Kamery zachytily šokovaný personál, který se ho snažil zachránit

Dvaapadesátiletý Chálid Masúd v březnu u britského parlamentu spáchal teroristický útok. Autem přejel desítky lidí a pak pobodal policistu. Sám byl při tom postřelen a později zemřel. Ironií osudu se dostal do nemocnice v Paddingtonu jako první a na místě shodou okolností natáčel štáb BBC. Její kamery tak zachytily úsilí záchranářů, kteří se atentátníka – přese všechno co provedl – pokusili zachránit.

Vůbec poprvé zveřejněné dramatické záběry zachycují tým zdravotníků, kteří se domlouvají na postupu, jak zachránit prvního zraněného člověka, kterého jim vezou po nahlášeném útoku. Masúda přivezli záchranáři do nemocnice celého zkrvaveného a v doprovodu ozbrojených policistů. Kameramanovi, který v nemocnici natáčel, policisté zakázali pořizovat další záběry kvůli citlivosti případu.

Ačkoliv zdravotníci věděli, že se jedná o atentátníka, zachovali se profesionálně a snažili se mu zachránit život. Jeho zranění však byla natolik vážná, že toho už moc udělat nemohli. Krátce po převozu do nemocnice zemřel.

Potom, co doktoři konstatovali smrt, bylo jeho tělo převezeno z operačního sálu do místnosti s jedním vchodem, tak aby bylo pro policisty jednodušší střežit jeho ostatky. Celou dramatickou scénu zachytily kamery BBC, jejíž štáb v nemocnici shodou okolností natáčel materiál pro svůj dokument.

Kromě Masúda zemřelo pět lidí. Dva přímo na místě útoku, dva podlehli svým zraněním v nemocnici a pátou obětí byl policista, kterého atentátník pobodal při pokusu o proniknutí do Westminsterského paláce. Další desítky lidí byly při teroristickém útoku zraněny.