Teroristé chtěli ukrýt bomby do elektroniky, potvrdili Američané. Laptopy a tablety proto na palubu nesmí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristé chtěli ukrýt bomby do elektroniky, potvrdili Američané. Laptopy a tablety proto na palubu nesmí

Teroristé chtěli ukrýt bomby do elektroniky, potvrdili Američané. Laptopy a tablety proto na palubu nesmí

Tajné služby v posledních týdnech získaly informace, že teroristé napojení na síť Al-Káida zdokonalují způsob, jak ukrýt výbušniny do baterií elektronických zařízení. S odvoláním na představitele amerických úřadů to uvedla televize CNN.

Právě proto zakázaly Spojené státy pasažérům devíti leteckých společností převážně z muslimských zemí brát do letadel elektroniky, která je větší než mobilní telefon. Opatření postihne lidi mířící do USA z vybraných letišť v Jordánsku (Ammán), Egyptě (Káhira), Turecku (Istanbul), Saúdské Arábii (Rijád, Džidda), Kuvajtu (Kuvajt), Maroku (Casablanca), Kataru (Dauhá) a Spojených arabských emirátech (Dubaj, Abú Zabí). S podobným zákazem přišla krátce poté rovněž Velká Británie, kde se omezení týká letů ze šesti zemí.

Teroristické skupiny se podle tajných služeb i nadále snaží ohrozit bezpečnost komerčních letů tím, že pašují do zařízení bomby a to stále novými způsoby. Zdroj z prostředí letectví CNN řekl, že od tajných služeb ví, že omezení pro cestující není politicky motivované. Na rozhodnutí se podle něj výrazně podíleli lidé z oboru, o iniciativu Trumpovy administrativy prý nešlo.

Některé aerolinky se podle zdroje CNN stále snaží získat bližší vysvětlení. Zajímá je například, jestli existuje okamžitá hrozba nebo proč nařízení neplatí okamžitě, ale je na jeho zavedení lhůta 96 hodin.

Podle republikánského člena kongresu Johna Katka jde o krok správným směrem. Nařízení je podle něj založené na nových a věrohodných informacích tajných služeb. Od nich je prý odvozený i výběr letišť, na která se omezení vztahuje.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.