Tisíce Haiťanů a lidí ze Střední Ameriky zřejmě čeká deportace z USA. V jejich zemích už je podle úřadů bezpečno | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce Haiťanů a lidí ze Střední Ameriky zřejmě čeká deportace z USA. V jejich zemích už je podle úřadů bezpečno

Tisíce Haiťanů a lidí ze Střední Ameriky zřejmě čeká deportace z USA. V jejich zemích už je podle úřadů bezpečno

Tisíce Haiťanů a občanů středoamerických zemí přijdou podle všeho ve Spojených státech o ochranu před deportací. Jak napsal v pátek list The Washington Post americké úřady rozhodly, že je v dotyčných zemí již dostatečně bezpečno a nejsou tak už naplňovány podmínky pro to, aby mohli migranti setrvávat v USA. Celkem jde o zhruba 300.000 lidí.

Haiťany a občany středoamerických zemí doposud chránil imigrační program dočasné ochrany, protože jejich země buď dlouhodobě sužovaly přírodní katastrofy nebo nesplňovaly bezpečnostní standardy. Americké ministerstvo zahraničí ale nyní konstatovalo, že dané podmínky již pominuly, a informovalo o tom americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

To by mělo do pondělka zveřejnit plán, jak naložit se zhruba 57.000 občany Hondurasu a 2500 Nikaragujci, jimž režim vyprší v lednu. Jasno zatím není v tomto ohledu u občanů například Haiti či Salvadoru.

Americký prezident Donald Trump se loni v předvolebním kampani zavázal, že z USA deportuje přistěhovalce, kteří do USA vstoupili nelegálně. Později svůj závazek upřesnil s tím, že nejdříve budou vyhoštěni kriminálníci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.