Tisíce Haiťanů a lidí ze Střední Ameriky zřejmě čeká deportace z USA. V jejich zemích už je podle úřadů bezpečno | info.cz

Články odjinud

Tisíce Haiťanů a lidí ze Střední Ameriky zřejmě čeká deportace z USA. V jejich zemích už je podle úřadů bezpečno

Tisíce Haiťanů a občanů středoamerických zemí přijdou podle všeho ve Spojených státech o ochranu před deportací. Jak napsal v pátek list The Washington Post americké úřady rozhodly, že je v dotyčných zemí již dostatečně bezpečno a nejsou tak už naplňovány podmínky pro to, aby mohli migranti setrvávat v USA. Celkem jde o zhruba 300.000 lidí.

Haiťany a občany středoamerických zemí doposud chránil imigrační program dočasné ochrany, protože jejich země buď dlouhodobě sužovaly přírodní katastrofy nebo nesplňovaly bezpečnostní standardy. Americké ministerstvo zahraničí ale nyní konstatovalo, že dané podmínky již pominuly, a informovalo o tom americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost.

To by mělo do pondělka zveřejnit plán, jak naložit se zhruba 57.000 občany Hondurasu a 2500 Nikaragujci, jimž režim vyprší v lednu. Jasno zatím není v tomto ohledu u občanů například Haiti či Salvadoru.

Americký prezident Donald Trump se loni v předvolebním kampani zavázal, že z USA deportuje přistěhovalce, kteří do USA vstoupili nelegálně. Později svůj závazek upřesnil s tím, že nejdříve budou vyhoštěni kriminálníci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud