Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Toto je nová chlouba čínského námořnictva. Moderní torpédoborec si má hravě poradit s hrozbami ze vzduchu i pod hladinou

Toto je nová chlouba čínského námořnictva. Moderní torpédoborec si má hravě poradit s hrozbami ze vzduchu i pod hladinou

Čína spustila na vodu nový silně vyzbrojený torpédoborec. Je první čínskou bitevní lodí o výtlaku 10 000 tun vlastní výroby, oznámila podle médií armáda. Jde o další významný krok Pekingu k posílení svého válečného námořnictva v době rostoucí konkurence s námořními mocnostmi, jako jsou USA, Japonsko či Indie, v oblasti Jihočínského moře plného teritoriálních sporů.

Státní tisková agentura Nová Čína napsala, že torpédoborec „je vyzbrojený novými zbraněmi protivzdušné, protiraketové, protilodní a protiponorkové obrany“. Předpokládá se, že Čína plánuje výrobu čtyř těchto plavidel.

„Spuštění této lodi na vodu je známkou toho, že vývoj našich nových torpédoborců dosáhl vyšší úrovně,“ zdůraznilo v prohlášení čínské vojenské námořnictvo. Torpédoborec byl podle agentury AP vyroben v šanghajských loděnicích Ťiang-nan.

Agentura v této souvislosti s odvoláním na Středisko pro námořní analýzy ve Washingtonu napsala, že čínské vojenské námořnictvo uskutečňuje ambiciózní program rozšiřování. Předpokládá se, že bude mít celkem 265 až 273 válečných lodí, ponorek a logistických plavidel. Ty by se měly vyrovnat 275 bitevním lodím, jež mohou použít USA, hlavní rival Číny v asijské části Tichomoří.

Čína letos v únoru spustila na vodu svou druhou letadlovou loď, která je zároveň prvním takovýmto plavidlem vlastní výroby. Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012. Toto plavidlo získala úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, zakoupené v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a výzbroje.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744