Toto jsou „Sorosovi žoldáci“. Na seznamu „nepohodlných“ se v Maďarsku ocitli i lidé, kteří dávno zemřeli | info.cz

Články odjinud

Toto jsou „Sorosovi žoldáci“. Na seznamu „nepohodlných“ se v Maďarsku ocitli i lidé, kteří dávno zemřeli

Maďarský týdeník Figyelő (Pozorovatel) zveřejnil článek s názvem „Spekulantovi lidé“, jehož součástí je jmenný seznam zhruba dvou set osob, které premiér Viktor Orbán označuje za „žoldáky“ amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Vesměs se jedná o zaměstnance a spolupracovníky v Maďarsku působících institucí a neziskových organizací, jako jsou Amnesty International Hungary, Maďarská Helsinská komise, TASZ (Společnost za svobodná práva), Transparency International Hungary, Menedék (Útočiště), Středoevropská Univerzita a další.

Bezprecedentní počin přichází krátce po vítězství strany FIDESZ v maďarských volbách a časově navazujícím zrušení druhého největšího maďarského opozičního deníku Magyar Nemzet. Mezi „nepřáteli státu“ lze nalézt organizace pomáhající dětem se znevýhodněním, ale třeba i jméno fyzičky a klimatické vědkyně Diány Ürge-Vorsatz, jež byla jednou z vedoucích členek v týmu Mezinárodního panelu pro změny klimatu v době, kdy získal Nobelovu cenu, nebo jména osob, které jsou (někdy i přes dvě dekády) po smrti.

O „dvou tisících nepřátel, jejichž zájmem je přeměna Maďarska v zemi plnou uprchlíků,“ hovořil premiér Viktor Orbán už během předvolební kampaně, a má to být nejspíš právě část z nich, koho se nyní „pokusili identifikovat“ novináři z Figyelő. Jak však opoziční glosátoři ironicky dodávají, vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o prostý soupis jmen zaměstnanců organizací, nešlo zřejmě o práci zvlášť investigativní. O přesvědčení, že se jedná o mimořádně delikátní misi, pak svědčí další vyjádření Figyelő, podle něhož je problematické zmapovat kompletní síť „žoldáků“ i vzhledem k tomu, že mnozí z nich „nemusejí vědět, pro koho ve skutečnosti pracují a jaké poslání plní.“

Na zveřejnění seznamu vmžiku reagovali zástupci většiny označených organizací. Podle prohlášení ředitelky maďarské pobočky Amnesty International Júlie Iván nejde o nečekaný tah. „Ráda bych řekla, že mě to překvapuje a pobuřuje. Místo toho ale pociťuji jen smutek a odpor,“ uvedla Iván, a za celou organizaci vzkázala vládě „nebojíme se vás a nenecháme se zastrašit!“

Společnost za svobodná práva zase upozornila na to, že když přišel svého času s návrhem pořídit soupis židovských poslanců Márton Gyöngyösi ze strany Jobbik, byl mezi odpůrci i Fidesz. „Dnes už jsme dospěli až k tomu, že v ideologických centrálách vládní strany vznikají seznamy nezávislých neziskovek,“ uvedl TASZ ve svém prohlášení.

Maďarské centrum pro investigativní žurnalistiku Direkt36, které se také ocitlo na černé listině, se ve svém prohlášení rázně ohradilo proti tomu, že by ohledně své práce dostávalo ze „sorosovské strany“ jakékoli instrukce. Upozornilo také, že dotace od Sorosovy nadace OSF tvoří pouhých 14% celkového příjmu organizace a vesměs pokrývají náklady na nejzákladnější chod organizace. Lidé z Centra dále připomněli, že veškeré údaje o finanční podpoře organizace jsou transparentní a volně dostupné na jejich webových stránkách.

Maďarská pobočka Helsinské komise pak zašla ještě dál a sestavila šestibodové prohlášení, v němž poukazuje na lživou a nebezpečnou podstatu seznamu. Mj. připomíná i fakt, že Fidesz kvůli označení „Sorosových žoldáků“ v minulosti už dvakrát prohrál soudní při a musel se Helsinské komisi veřejně omluvit. Komise navíc zřídila i Facebookové stránky Kúllista 2018, které shromažďují reflexe celé kauzy.

Tento víkend očekává maďarské hlavní město další početnou demonstraci proti vládě a premiéru Viktoru Orbánovi. Její organizátoři oznámili, že budou požadovat nové sečtení volebních hlasů, novelu volebního zákona a znovunastolení demokracie.

 

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud