Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Toto jsou „Sorosovi žoldáci“. Na seznamu „nepohodlných“ se v Maďarsku ocitli i lidé, kteří dávno zemřeli

Toto jsou „Sorosovi žoldáci“. Na seznamu „nepohodlných“ se v Maďarsku ocitli i lidé, kteří dávno zemřeli

Maďarský týdeník Figyelő (Pozorovatel) zveřejnil článek s názvem „Spekulantovi lidé“, jehož součástí je jmenný seznam zhruba dvou set osob, které premiér Viktor Orbán označuje za „žoldáky“ amerického finančníka maďarského původu George Sorose. Vesměs se jedná o zaměstnance a spolupracovníky v Maďarsku působících institucí a neziskových organizací, jako jsou Amnesty International Hungary, Maďarská Helsinská komise, TASZ (Společnost za svobodná práva), Transparency International Hungary, Menedék (Útočiště), Středoevropská Univerzita a další.

Bezprecedentní počin přichází krátce po vítězství strany FIDESZ v maďarských volbách a časově navazujícím zrušení druhého největšího maďarského opozičního deníku Magyar Nemzet. Mezi „nepřáteli státu“ lze nalézt organizace pomáhající dětem se znevýhodněním, ale třeba i jméno fyzičky a klimatické vědkyně Diány Ürge-Vorsatz, jež byla jednou z vedoucích členek v týmu Mezinárodního panelu pro změny klimatu v době, kdy získal Nobelovu cenu, nebo jména osob, které jsou (někdy i přes dvě dekády) po smrti.

O „dvou tisících nepřátel, jejichž zájmem je přeměna Maďarska v zemi plnou uprchlíků,“ hovořil premiér Viktor Orbán už během předvolební kampaně, a má to být nejspíš právě část z nich, koho se nyní „pokusili identifikovat“ novináři z Figyelő. Jak však opoziční glosátoři ironicky dodávají, vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o prostý soupis jmen zaměstnanců organizací, nešlo zřejmě o práci zvlášť investigativní. O přesvědčení, že se jedná o mimořádně delikátní misi, pak svědčí další vyjádření Figyelő, podle něhož je problematické zmapovat kompletní síť „žoldáků“ i vzhledem k tomu, že mnozí z nich „nemusejí vědět, pro koho ve skutečnosti pracují a jaké poslání plní.“

Na zveřejnění seznamu vmžiku reagovali zástupci většiny označených organizací. Podle prohlášení ředitelky maďarské pobočky Amnesty International Júlie Iván nejde o nečekaný tah. „Ráda bych řekla, že mě to překvapuje a pobuřuje. Místo toho ale pociťuji jen smutek a odpor,“ uvedla Iván, a za celou organizaci vzkázala vládě „nebojíme se vás a nenecháme se zastrašit!“

Společnost za svobodná práva zase upozornila na to, že když přišel svého času s návrhem pořídit soupis židovských poslanců Márton Gyöngyösi ze strany Jobbik, byl mezi odpůrci i Fidesz. „Dnes už jsme dospěli až k tomu, že v ideologických centrálách vládní strany vznikají seznamy nezávislých neziskovek,“ uvedl TASZ ve svém prohlášení.

Maďarské centrum pro investigativní žurnalistiku Direkt36, které se také ocitlo na černé listině, se ve svém prohlášení rázně ohradilo proti tomu, že by ohledně své práce dostávalo ze „sorosovské strany“ jakékoli instrukce. Upozornilo také, že dotace od Sorosovy nadace OSF tvoří pouhých 14% celkového příjmu organizace a vesměs pokrývají náklady na nejzákladnější chod organizace. Lidé z Centra dále připomněli, že veškeré údaje o finanční podpoře organizace jsou transparentní a volně dostupné na jejich webových stránkách.

Maďarská pobočka Helsinské komise pak zašla ještě dál a sestavila šestibodové prohlášení, v němž poukazuje na lživou a nebezpečnou podstatu seznamu. Mj. připomíná i fakt, že Fidesz kvůli označení „Sorosových žoldáků“ v minulosti už dvakrát prohrál soudní při a musel se Helsinské komisi veřejně omluvit. Komise navíc zřídila i Facebookové stránky Kúllista 2018, které shromažďují reflexe celé kauzy.

Tento víkend očekává maďarské hlavní město další početnou demonstraci proti vládě a premiéru Viktoru Orbánovi. Její organizátoři oznámili, že budou požadovat nové sečtení volebních hlasů, novelu volebního zákona a znovunastolení demokracie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1